Miroslav Novák: Koruna v úvodu nového roku mohutně posiluje

Koruna vůči euru na začátku letošního roku mohutně posiluje. Včera krátce zamířila pod hladinu 24,80 CZK/EUR. Dnes v závěru odpoledne posílila k úrovni 24,60 CZK/EUR, což je nejsilnější hodnota české měny od září 2012. Výrazné zisky si však na úvod nového roku připisují i další středoevropské měny jako je maďarský forint či polský zlotý.

Všechny tři centrální banky ve středoevropském regionu totiž ve druhé polovině loňského roku začaly zvyšovat úrokové sazby a s ohledem na vysokou inflaci se zvyšováním zatím žádná z nich není u konce. To je zásadní rozdíl oproti Evropské centrální bance, která navzdory vysoké inflaci v eurozóně pro letošek zvyšování sazeb neplánuje.

Posilování koruny nelze vyloučit ani v dalších dnech tohoto týdne, když silnější technická rezistence se nachází v rozmezí 24,40 – 24,50 CZK/EUR. V příštím týdnu navíc korunové zisky může akcelerovat prosincová spotřebitelská inflace. Přitom platí rovnítko – čím rychlejší inflace, tím vyšší zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB na únorovém zasedání.


Autor je analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat