Miroslav Novák: Koruna při poklesu HDP většinou oslabuje

business-gde94897dd_1280

Posilování koruny vůči euru se ve 2. čtvrtletí letošního roku přerušilo. Od začátku letošního roku koruna až do poloviny dubna kontinuálně posilovala s výjimkou března, kdy na finančních trzích došlo k nárůstu rizikové averze kvůli krachu amerických bank a peripetiím kolem švýcarské Credit Suisse.

Zhruba od poloviny dubna naopak koruna pomalu, ale jistě, vůči euru oslabuje. V polovině roku samozřejmě vyvstává otázka, jakým směrem se bude koruna vůči euru vyvíjet ve druhé polovině letošního roku. Začne koruna opět posilovat směrem k hladině 23 CZK/EUR nebo lze očekávat pokračující pozvolné oslabování koruny směrem k hranici 24 CZK/EUR a výše v návaznosti na vývoj ve 2. čtvrtletí?

Ve výhledu spíše stagnace

Letní dovolené, nižší zobchodované objemy a často i nižší volatilita jsou charakteristickými znaky červencového obchodování na koruně a je tedy velmi dobře možné, že pokud se nestane nic mimořádného, tak v nejbližších týdnech bude koruna vůči euru v průměru stagnovat v rozmezí 23,60 – 23,90 CZK/EUR.

Zároveň však vidím jen malý prostor pro to, aby se koruna vrátila na apreciační trajektorii z 1. čtvrtletí letošního roku. To, že Česká národní banka (ČNB) již nebude zvyšovat úrokové sazby, je po červnovém zasedání ČNB téměř stoprocentní.

Ostatně největší jestřáb v bankovní radě, Tomáš Holub, prohlásil, že červnové zasedání vnímal jako poslední příležitost pro zvýšení úrokových sazeb v této inflační epizodě.

Oproti ČNB Evropská centrální banka (ECB) úrokové sazby ve 3. čtvrtletí ještě zvýší a úrokový diferenciál mezi korunou a eurem se tak dále zúží. Ostatně zužování kladného úrokového diferenciálu bylo možné pozorovat víceméně po celou první polovinu letošního roku.

V posledních měsících navíc začínají chodit výrazně slabší výsledky podnikatelských nálad (Ifo, PMI) z Německa i z ČR (viz prudký pokles důvěry v průmyslu v květnu a v červnu či výrazný pokles výrobního indexu PMI v červnu). Vyhlídky na hospodářské oživení ve druhé polovině letošního roku se tak z tohoto pohledu jednoznačně zhoršují.

Směr k hranici 24 Kč za euro

V tomto směru i nadále pracuji se vztahem, že posilování koruny je historicky svázáno s růstem tuzemské ekonomiky. A naopak, pokud česká ekonomika stagnuje či se nachází v recesi, tak koruna má tendenci oslabovat, respektive minimálně neposilovat.

Pravdou je, že poslední čtvrtletí tento vztah nepotvrzovala, když koruna posilovala navzdory mělké recesi české ekonomiky. Období druhé poloviny loňského a začátku letošního roku však bylo velmi specifické a korelaci HDP vs. kurz koruny narušovaly mimo jiné devizové intervence ČNB.

S ustupující výrobní i spotřebitelskou inflací se však pravděpodobnost devizových intervencí ČNB snižuje a koruna by tak ve druhé polovině roku mohla začít zmíněný vztah (HDP vs. kurz) více reflektovat.

Výsledně se tak pro druhou polovinu letošního roku podle mě zvyšuje pravděpodobnost pozvolného oslabování koruny směrem k hranici 24 CZK/EUR a výše.


Autor analytikem společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat