Koruna vůči euru před dnešním zasedáním bankovní rady ČNB krátce oslabila nad hladinu 25,50 CZK/EUR, na nejslabší úroveň za poslední více jak dva roky. Za oslabením koruny stojí především obavy, že centrální bankéři mohou dnes snížit úrokové sazby opět o 50 bodů, tj. pokles hlavní úrokové sazby na 4,25 %.
Tržní konsenzus je sice nastaven tak, že dnes ČNB přeřadí na nižší rychlostní stupeň a sníží úrokové sazby již jen o 25 bodů, nicméně historie ukazuje, že centrální bankéři umí překvapit. Nemusíme přitom chodit daleko. Na červnovém zasedání (27/6) se rovněž očekávalo, že ČNB sníží sazby jen o 25 bodů, ale realitou bylo snížení sazeb o 50 bodů (pokles hlavní sazby na 4,75 %).
Poslední čísla z domácí ekonomiky navíc nevyznívají příliš optimisticky v čele s malátným výkonem tuzemského průmyslu. Meziroční růst spotřebitelské inflace v červnu zvolnil na 2 %. Část bankovní rady se tak díky tomu může přiklonit k razantnějšímu snížení sazeb (50 bodů), a to i s ohledem na to, že budou mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Koruně však dnes dopoledne nepomáhá ani vývoj na eurodolaru, kde euro oslabilo pod hladinu 1,08 USD/EUR.
V případě, že by dnes ČNB skutečně snížila sazby o 50 bodů, tak by koruna pravděpodobně prudce oslabila nad hladinu 25,50 CZK/EUR a otevřel by se jí prostor k dalším ztrátám směrem k úrovni 25,80 CZK/EUR (hodnoty, na kterých se česká měna pohybovala na konci února 2022 se začátkem války na Ukrajině). V případě, že bankovní rada sníží sazby jen o 25 bodů, tak by koruna nepochybně pocítila úlevu a reálné by bylo její posílení k hladině 25,20 CZK/EUR.
Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta