Miroslav Novák: Inflace těsně pod hranicí tolerance ČNB, cenové tlaky ale rostou

Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly jen o 0,2 % a v meziročním srovnání spotřebitelské inflace zpomalila na 2,9 % z dubnových 3,1 %. Meziroční růst inflace se tak vrátil zpět těsně pod horní hranici tolerančního pásma České národní banky.

Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen v květnu stálo především další zdražení pohonných hmot, do kterých se promítly vyšší ceny ropy. S ukončováním protiepidemických opatření a otevíráním ekonomiky došlo k mírnému nárůstu cen služeb. V meziměsíčním srovnání naopak poklesly ceny potravin, a to především zeleniny. Zároveň se již pravděpodobně vyčerpalo zdražování tabákových výrobkům s ohledem na zvýšení spotřební daně v závěru loňského roku.

Vývoj meziroční inflace byl v květnu charakterizován poměrně výraznou variabilitou jednotlivých oddílů. Téměř dvouciferný meziroční růst cen si připsaly oddíly alkoholické nápoje a tabák a doprava, kde hlavním důvodem byly výrazně dražší ceny pohonných hmot i automobilů. Meziročně vyšší byly i ceny služeb. Zlevňovalo se naopak v oddílu potravin a nealkoholických nápojů, a to v případě zeleniny, ovoce či vepřového masa. Diferenciovaný byl vývoj cen v oddílu bydlení – růst nájemného, ale pokles cen elektřiny.

Meziroční růst spotřebitelské inflace se v květnu vrátil lehce pod 3 % a cenová dynamika mírně zpomalila. Do stále silného meziročního růstu inflace se i nadále významně promítá vyšší cena ropy. S uvolněním protiepidemických opatření lze pravděpodobně očekávat další zdražovaní v segmentu služeb. Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace je kumulace silných cenových tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Zároveň se však domnívám, že meziroční inflace bude ve 2. čtvrtletí kulminovat.


Autor je analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat