Miroslav Novák: I přes mínusové znaménko jsou čísla o HDP pozitivní

business-5779840_1280

Zpřesněný odhad HDP za 1. čtvrtletí letošního roku byl na vlas stejný jako odhad předběžný z konce dubna, tj. pokles 0,3 % mezikvartálně a o 2,1 % meziročně. Vzhledem k probíhající pandemii a silným restriktivním omezením v prvních měsících letošního roku je nutné tato čísla i přes mínusové znaménko hodnotit vlastně pozitivně. A to i vzhledem k tomu, že hrubá přidaná hodnota dokonce mezičtvrtletně o 0,1 % vzrostla.

Z poptávkové strany k mezikvartálnímu poklesu HDP přispěly především výdaje na konečnou spotřebu. Spotřeba domácností poklesla pouze o 0,2 %, zatímco pokles výdajů vládních institucí činil 3,6 %. Investice v podobě tvorby hrubého fixního kapitálu vzrostly o 1,6 %.

Z nabídkové strany v mezikvartálním srovnání v 1. čtvrtletí vzrostla produkce v peněžnictví a v pojišťovnictví, ve stavebnictví, v informačních a komunikačních činnostech a výsledně i ve zpracovatelském průmyslu. Produkce naopak poklesla ve veřejné správě, obraně, vzdělání a zdravotní a sociální péči a rovněž v sektoru kontaktních služeb jako je obchod či pohostinství.

Výhled na další čtvrtletí letošního roku se již rýsuje v daleko optimističtějším světle. Zpomalující pandemie, pokračující vakcinace, stále nízká nezaměstnanost a silné úspory domácností z předchozích čtvrtletí. To je kombinace, která vytváří vhodné podmínky pro rychlé oživení domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí i ve druhé polovině letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst HDP mezi 3 % až 4 %. Zároveň je třeba zmínit, že ani při růstu domácí ekonomiky o 4 % letos nedosáhneme na úroveň výstupu těsně před začátkem pandemie Covidu19.


Autor je analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat