Miroslav Novák: Guvernér Rusnok zřetelně signalizuje zvýšení úrokových sazeb

Bankovní rada ČNB

Dnešní zasedání bankovní rady ČNB dalo celkem jasnou odpověď, zda budou centrální bankéři letos úrokové sazby zvyšovat. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka je nyní stoprocentní, že bankovní rada do konce letošního roku přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Na jedné straně tomu pomáhá optimističtější hospodářský výhled, na straně druhé potom zrychlující spotřebitelská inflace. Situace je zároveň jasnější i z pohledu dalšího vývoje pandemie Covidu19, píše ve svém komentáři analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák a pokračuje:

Rusnok sice nevyloučil možnost, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde již v červnu, osobně se však domnívám, že na první zvýšení sazeb si budeme muset počkat až na srpnové zasedání, na kterém bude mít bankovní rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu. A následně další zvýšení sazeb proběhne v listopadu. Celkově tedy letos očekávám dvojí zvýšení hlavní úrokové sazby ze současných 0,25 % na 0,75 %, tj. v souhrnu o 0,50procentního bodu. Sdělení guvernéra Rusnoka na tiskové konferenci reflektovala posílením i koruna vůči euru.

ČNB zároveň na dnešním zasedání představila hlavní závěry nové makroekonomické prognózy. Největší překvapení se koncentruje do výhledu na letošní růst domácí ekonomiky. ČNB pro letošek počítá s růstem HDP pouze o 1,2 % (v únorové prognóze +2,2 %), což je nejpesimističtější prognóza ze všech finančních institucí. J. Rusnok to vysvětlil tak, že za nižším odhadem HDP stojí mimo jiné pomalejší ústup pandemie. I prodloužení restriktivních opatření do začátku května však podle mě plně nevysvětluje tak nízký výhled na oživení domácí ekonomiky v letošním roce a bude velmi zajímavé sledovat to, jak ČNB tento výhled detailněji zdůvodní. ČNB v nové prognóze zároveň výrazněji zvýšila výhled na letošní růst spotřebitelské inflace na 2,7 %, což se víceméně očekávalo. Dalším sdělením je, že bankovní rada bude v nadcházejících čtvrtletích více reflektovat výhled na tržní úrokové sazby (3M PRIBOR), což je konzistentní s tím, jak guvernér Rusnok signalizoval zvyšování sazeb ze strany ČNB. Výhled na kurz koruny k euru významnějších změn nedoznal.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat