Miroslav Novák: ČNB, inflace a kurz koruny. Kudy vede cesta

money-3818438_1280

Koruna vůči euru od prosincového zasedání České národní banky (ČNB) výrazně posilovala. Zatímco ještě těsně před vánočními svátky se obchodovalo na úrovni 25,20 CZK/EUR, tak 3. února, což je mimochodem datum únorového zasedání bankovní rady ČNB, se kurz krátce podíval pod hladinu 24,10 CZK/EUR.

Koruna si tak za necelé dva měsíce připsala vůči euru k dobru přes 4 % a zároveň se dostala na nejsilnější hodnoty od roku 2011. Jako hlavní důvod prudce posilující české měny lze uvést především rychle se zvyšující úrokové sazby za strany ČNB. Tím pádem se stále více rozšiřuje tzv. úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami, což zvyšuje atraktivitu koruny pro investory.

ČNB se přitom v únoru se sazbami dostala již na 4,5 % (konkrétně tedy s hlavní sazbou, tzv. dvoutýdenní Repo). Další zvýšení sazeb se sice v nejbližších měsících jeví pravděpodobně, ale již by se mělo jednat pouze o standardní zvyšování o 25, případně 50 bazických bodů. Hodně však bude záviset na tom, jak se bude dále vyvíjet spotřebitelská inflace.

Celková inflace v lednu totiž vystoupala na bezmála 10 %, což je nejrychlejší růst od roku 1998. Zároveň se v lednu meziroční inflace dostala tzv. nad prognózu ČNB s 9,4 %. V únoru je téměř jisté, že meziroční inflace zamíří nad 10 %. Vzhledem k pokračujícímu růst cen ropy (ČNB pro 1. čtvrtletí vychází z průměrné ceny na 79,4 dolarech za barel, přičemž aktuální cena je přes 90 dolarů) a dalšímu zvyšování cen energií se však oproti aktuální prognóze ČNB dále kumulují proinflační rizika. Úplně tak nelze vyloučit, že cyklus zvyšování sazeb ČNB definitivně uzavře až v květnu.

Další důležitou proměnnou, která rozhodne o tom, jak moc ČNB v březnu sazby zvýší, budou mzdy. Ty budou zveřejněny na začátku března a bude se jednat o vývoj mezd za 4. čtvrtletí loňského roku. ČNB ve své prognóze pro letošek očekává meziroční růst průměrné nominální mzdy o 6,6 % a v 1. čtvrtletí o 9,2 %.

Vzhledem k ještě vyšší možné inflaci to znamená, že reálné příjmy domácností tak letos mohou poklesnout ještě výrazněji, než se očekává, což by samozřejmě mělo negativní dopady do spotřeby domácností. Reálný pokles mezd jsme zde přitom měli naposledy v letech 2012 a 2013, kdy však byla oproti současnosti o poznání odlišná situace na pracovním trhu.

Suma sumárum tak platí, že ČNB na nejbližších dvou zasedáních zvýší v souhrnu sazby ještě o 25 až 75 bazických bodů. Otázkou je, jestli ještě toto zvýšení může poskytnout koruně v nadcházejících měsících dostatečný impuls k dalšímu posílení pod hladinu 24 CZK/EUR.

Odpověď podle mě zní, že již spíše ne. Zvyšuje se tak pravděpodobnost obchodování tzv. do stany, přičemž hladina 24,10 CZK/EUR bude představovat dolní mez, zatímco na horní straně tuto roli bude plnit úroveň 24,60 CZK/EUR.

V případě opětovné eskalace konfliktu na Ukrajině se však kurz koruny může dočasně přesunout o poznání výše (25 CZK/EUR). Nevyzpytatelná je z pohledu kurzu koruny rovněž Evropská centrální banka, která zasedá v březnu a začíná koketovat s myšlenkou zvýšení sazeb v závěru letošního roku.


Autor je analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat