Miroslav Novák: Červnové zasedání bankovní rady ČNB – poslední snížení úrokových sazeb o 50 bodů

cnb_bankovni_rada_01

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na dnešním zasedání snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Na to sice koruna reagovala skokovým oslabením nad hranici 25 CZK/EUR, ale do začátku tiskové konference s guvernérem A. Michlem dokázala většinu ztrát smazat.

Hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, bude od pátku (28/6) nově činit 4,75 % místo dosavadních 5,25%. Ve stejném rozsahu byly sníženy i další úrokové sazby – diskontní sazba na 3,75 % a lombardní na 5,75 %.

Retrospektivně lze říct, že to, že se bankovní rada nakonec přikloní k výraznějšímu snížení sazeb, dávaly tušit rozhovory s centrálními bankéři během června.

Snížení sazeb v rámci bankovní rady však nebylo jednomyslné, když pět centrálních bankéřů hlasovalo pro 50 bodové snížení, zatímco dva pro snížení sazeb jen o 25 bodů. V souhrnu za první polovinu letošního roku bankovní rada snížila sazby o 200 bodů, což se promítlo do poklesu hlavní sazby z 6,75 % na 4,75 %.

Podle mě nyní v červnu ČNB naposledy snížila sazby o 50 bodů a pro druhou polovinu letošního roku je nutné počítat s tím, že proces snižování sazeb významněji zpomalí nebo bude dokonce přerušen, což ostatně na tiskové konferenci jasně avizoval i guvernér A. Michl. Otázkou je jak moc?

Pokud by ČNB pokračovala ve snižování sazeb o 25 bodů na zasedání, tak by na konci roku hlavní sazba činila 3,75 %. Pravděpodobnější je podle mě to, že centrální bankéři na některém ze zasedání sazby snižovat vůbec nebudou, což by znamenalo, že se na konci letošního roku bude hlavní úroková sazba pohybovat na 4 % (tuto hladinu uvedl např. viceguvernér J. Frait), případně na 4,25 %, pokud ČNB sníží sazby jen dvakrát.

Zpomalení cyklu uvolňování měnové politiky ČNB by mělo ve druhé polovině roku pozitivně dopadat na kurz koruny. Obchodování koruny vůči euru v rozmezí 24,50 -25 CZK/EUR ve 3. čtvrtletí je podle mě pravděpodobnější variantou, než opětovné oslabení české měny výrazněji nad hranici 25 CZK/EUR jako v období únor až duben. Krátkodobě samozřejmě nelze vyloučit dočasně slabší kurz české měny.

Jaké byly podle mě před zasedáním ČNB argumenty pro snížení sazeb o 50 bodů? Silnější kurz koruny oproti květnové prognóze ČNB (25,2 CZK/EUR) zhruba o 1 %. Stabilizace spotřebitelské inflace v rozmezí 2–3 % a to i v případě tzv. jádrové složky (v květnu 2,5 % r/r). Víceméně pokračující stagnace tuzemského průmyslu, ačkoliv začínají být patrnější známky oživování. Stále poměrně slabá hospodářská situace v německém průmyslu. Nastavení centrálních bankéřů dotáhnout snižování sazeb celkově o 200 bodů za první polovinu roku a ke zpomalení snižování sazeb přistoupit až na srpnovém zasedání (1/8).

Jaké byly podle mě argumenty pro snížení sazeb jen o 25 bodů? Stále vyšší inflace ve službách (v květnu +5,3 % r/r). Vyšší růst mezd oproti prognóze ČNB (+7,0 % r/r oproti 6,4 % r/r), když rychleji v 1. čtvrtletí rostly mzdy v tržních odvětvích. V případě mezd je však důležité zmínit, že růst mediánu mezd byl v 1. čtvrtletí o poznání pomalejší (5,5 % r/r). Rychlejší a výraznější oživení spotřeby tuzemských domácností. Do určité míry i oživení úvěrové aktivity na realitním trhu (hypotéky) a obnovený růst cen nemovitostí v letošním 1. čtvrtletí 2024. V neposlední řadě opatrnější přístup hlavních centrálních bank (ECB, Fed) k uvolňování měnové politiky.


Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat