Ceny průmyslových výrobců v srpnu oproti červenci poklesly o 0,4 %, přičemž trh předpokládal meziměsíční snížení cen ve výrobě pouze o 0,1 %. Naše prognóza dokonce počítala s mírným nárůstem. V meziročním vyjádření došlo ke znatelnému poklesu výrobních cen z 1,7 % na 1,1 %, což potvrzuje naši hypotézu o pokračující stabilitě cen na straně nabídky.
Výrazný meziměsíční pokles byl zaznamenán u cen zemědělců (-1,4 %), ty však byly v meziročním srovnání nižší jen o půl procenta. Ceny stavebních prací meziročně rostly podobným tempem jako v předešlých měsících, konkrétně o 1,7 %. Ceny tržních služeb pro podniky nepatrně zvolnily svůj růst z 3,5 % na 3,4 %, což jen podtrhuje nevyřešenou inflaci v oblasti služeb.
Ceny by mohly v dalších měsících začít stagnovat, ale pro vyšší ceny na pultech obchodů není důvod.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně poklesly o 1,4 % především díky významnému snížení cen čerstvé zeleniny o 14,3 %. Nižší ceny byly evidovány také u prasat (-3,2 %), vajec (-2,0 %), ovoce (-1,5 %) a olejnin (-1,3 %). Naopak přibližně o 2 % vzrostly ceny drůbeže a brambor. Meziroční pokles cen zpomalil o více než 3 p.b. na -0,5 %, když ceny v živočišné výrobě stouply o 3,2 % zejména kvůli nárůstu cen mléka (+11,3 %) a skotu (+8,2 %).
Na druhé straně poklesly ceny vajec 13,6 %, prasat o 10,8 % a drůbeže o 2,7 %. V rostlinné výrobě byly ceny nižší o 3,6 %, na čemž se nejvíce podílel pokles cen brambor o více než 12 %. Naopak další silný růst byl zaznamenán v případě ovoce (+25 %). Tyto výsledky naznačují, že prostor pro další snižování cen potravin se zdá být relativně omezený. Ceny by mohly v dalších měsících začít stagnovat, ale pro vyšší ceny na pultech obchodů není důvod.
Výrobní ceny se meziměsíčně snížily o 0,4 % zejména v souvislosti s poklesem cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. V meziročním vyjádření ceny v této oblasti rostou sice již pátým měsícem v řadě, ale velmi umírněným tempem. Rovněž v tomto srovnání tlačily výrobní ceny dolů ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny ropy a zemního plynu byly nižší o téměř 16 %.
Nabídková strana se nadále vyvíjí velmi příznivě, díky čemuž nevznikají nové inflační tlaky.
Klesají i ceny potravinářských výrobků (-1,7 %), zejména mlýnských a škrobárenských výrobků (-13,2 %), rostlinných a živočišných olejů a tuků (-11,3 %) a průmyslových krmiv (-10,9 %). Jsou ovšem i oblasti, kde ceny začínají růst rychleji, například u oprav, údržby a instalace strojů a zařízení či chemických látek a chemických přípravků to bylo shodně o 4,9 %.
Zhruba 4% nárůst vidíme také u počítačů, elektronických a optických přístrojů, motorových vozidel, přívěsů a návěsů a také u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu.
Nabídková strana se nadále vyvíjí velmi příznivě, díky čemuž nevznikají nové inflační tlaky. Stabilizace cen podle nás bude pokračovat, ačkoli nelze vyloučit určité krátkodobé výkyvy. Rizikem ovšem zůstává zejména napjatá geopolitická situace ve světě, která ohrožuje mezinárodní obchod.
Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank