Minulý týden přinesl další posílení, koruna prolomila 24,6 EUR/CZK

Česká koruna

Minulý týden koruna postupně zaznamenala další posílení, když zájem investorů podporovala veskrze pozitivní příchozí data z české ekonomiky. Na začátku týdne se koruna pohybovala na slabších úrovních kolem 24,7 EUR/CZK, v úterý spolu s ostatními menšími měnami ve střední Evropě dokonce krátkodobě oslabila a atakovala úroveň 24,78 EUR/CZK.

Šlo ale jen o krátkodobé zvýšení volatility, když následně vývoj zkorigovala zpět na úrovni 24,7 EUR/CZK. Ve středu se ale trend začal otáčet, když se potvrdila sílící poptávka skrze více než 5% růst reálných maloobchodních tržeb. Zejména ale koruně pomohl pozitivní výhled sousedních ekonomik, když předstihové ukazatele PMI přinesly nad očekávání optimistický obrázek ohledně německé výroby.

K posílení koruny mohl přispět i vyšší než očekávaný pokles výrobních cen v eurozóně, což se může propsat i do snížení inflačních tlaků v koncových cenách pro spotřebitele, a tím i pravděpodobnějšího snižování sazeb ze strany ECB. Ve čtvrtek pak na zasedání ECB opravdu došlo ke snížení referenční i depozitní sazby o 25bb, a i přes to, že toto rozhodnutí bylo trhem široce očekáváno, koruna přesto posílila a přiblížila se dokonce poblíž k hranici 24,5 EUR/CZK.

Tento týden bude co do množství ekonomických událostí méně nabitý, přinese však několik důležitých momentů, které mají potenciál volatilitu koruny opět zvýšit.

Silnější koruně nahrával i mírně optimističtější výsledek českého průmyslu (+0,6 % m/m) spolu s překvapivým přebytkem obchodní bilance (+33,1 mld. Kč). Mírný obrat přinesl až pátek, kdy došlo k oslabení zpět nad zmíněných 24,6 EUR/CZK. Jak jsme upozorňovali minulý týden, v souvislosti s aktuálním vývojem jsme přistoupili k revizi výhledu koruny, která by oproti původnímu předpokladu měla posilovat rychleji. Důvodem je zejména vyšší očekávaný úrokový diferenciál za předpokladu mírného zpomalení tempa snižování sazeb ČNB v důsledku revize prognózy inflace.

Tento týden bude co do množství ekonomických událostí méně nabitý, přinese však několik důležitých momentů, které mají potenciál volatilitu koruny opět zvýšit, pokud by došlo k nečekaným zvratům. Zítra bude klíčovou událostí zveřejnění květnové inflace v Česku, která by podle našeho i tržního odhadu měla mírně zpomalit na 2,8 % r/r (vs 2,9 % v dubnu).

Důležitá bude i rétorika centrálních bankéřů s ohledem na další zasedání a možné načasování zahájení očekávaného cyklu snižování sazeb.

Ve středu bude následovat inflace v Německu a v USA, v případě Německa jde o finální odhad, který by měl potvrdit růst v rámci tolerančního pásma. V USA byla v dubnu inflace stále zvýšená (3,4 % r/r) a očekává se stejné tempo i v květnu. Nejočekávanější událostí pak bude měnově-politické zasedání amerického Fedu, který by prozatím měl ponechat úrokové sazby beze změny.

Důležitá ale bude rétorika centrálních bankéřů s ohledem na další zasedání a možné načasování zahájení očekávaného cyklu snižování sazeb. V reakci na volby do Evropského parlamentu zatím euro vůči dolaru oslabilo o více než 0,5 %, k oslabení ale docházelo už v pátek, spíše tak jen pokračuje trend započatý koncem minulého týdne.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat