Minulý týden koruna postupně zaznamenala další posílení, když zájem investorů podporovala veskrze pozitivní příchozí data z české ekonomiky. Na začátku týdne se koruna pohybovala na slabších úrovních kolem 24,7 EUR/CZK, v úterý spolu s ostatními menšími měnami ve střední Evropě dokonce krátkodobě oslabila a atakovala úroveň 24,78 EUR/CZK.
Šlo ale jen o krátkodobé zvýšení volatility, když následně vývoj zkorigovala zpět na úrovni 24,7 EUR/CZK. Ve středu se ale trend začal otáčet, když se potvrdila sílící poptávka skrze více než 5% růst reálných maloobchodních tržeb. Zejména ale koruně pomohl pozitivní výhled sousedních ekonomik, když předstihové ukazatele PMI přinesly nad očekávání optimistický obrázek ohledně německé výroby.
K posílení koruny mohl přispět i vyšší než očekávaný pokles výrobních cen v eurozóně, což se může propsat i do snížení inflačních tlaků v koncových cenách pro spotřebitele, a tím i pravděpodobnějšího snižování sazeb ze strany ECB. Ve čtvrtek pak na zasedání ECB opravdu došlo ke snížení referenční i depozitní sazby o 25bb, a i přes to, že toto rozhodnutí bylo trhem široce očekáváno, koruna přesto posílila a přiblížila se dokonce poblíž k hranici 24,5 EUR/CZK.
Tento týden bude co do množství ekonomických událostí méně nabitý, přinese však několik důležitých momentů, které mají potenciál volatilitu koruny opět zvýšit.
Silnější koruně nahrával i mírně optimističtější výsledek českého průmyslu (+0,6 % m/m) spolu s překvapivým přebytkem obchodní bilance (+33,1 mld. Kč). Mírný obrat přinesl až pátek, kdy došlo k oslabení zpět nad zmíněných 24,6 EUR/CZK. Jak jsme upozorňovali minulý týden, v souvislosti s aktuálním vývojem jsme přistoupili k revizi výhledu koruny, která by oproti původnímu předpokladu měla posilovat rychleji. Důvodem je zejména vyšší očekávaný úrokový diferenciál za předpokladu mírného zpomalení tempa snižování sazeb ČNB v důsledku revize prognózy inflace.
Tento týden bude co do množství ekonomických událostí méně nabitý, přinese však několik důležitých momentů, které mají potenciál volatilitu koruny opět zvýšit, pokud by došlo k nečekaným zvratům. Zítra bude klíčovou událostí zveřejnění květnové inflace v Česku, která by podle našeho i tržního odhadu měla mírně zpomalit na 2,8 % r/r (vs 2,9 % v dubnu).
Důležitá bude i rétorika centrálních bankéřů s ohledem na další zasedání a možné načasování zahájení očekávaného cyklu snižování sazeb.
Ve středu bude následovat inflace v Německu a v USA, v případě Německa jde o finální odhad, který by měl potvrdit růst v rámci tolerančního pásma. V USA byla v dubnu inflace stále zvýšená (3,4 % r/r) a očekává se stejné tempo i v květnu. Nejočekávanější událostí pak bude měnově-politické zasedání amerického Fedu, který by prozatím měl ponechat úrokové sazby beze změny.
Důležitá ale bude rétorika centrálních bankéřů s ohledem na další zasedání a možné načasování zahájení očekávaného cyklu snižování sazeb. V reakci na volby do Evropského parlamentu zatím euro vůči dolaru oslabilo o více než 0,5 %, k oslabení ale docházelo už v pátek, spíše tak jen pokračuje trend započatý koncem minulého týdne.
Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank