Meziroční růst inflace je nejvyšší od roku 1998, meziměsíční nejvyšší v historii ČR

board-1193333_1280

Lednová inflace podle předpokladů velmi prudce zrychlila. Oproti prosinci spotřebitelské ceny vzrostly o 4,4 % a v meziročním srovnání o 9,9 %. V prosinci přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 6,6 %. V meziročním srovnání se tak inflace sice těsně udržela pod 10 %, avšak v dalších měsících se dvouciferné meziroční inflaci s největší pravděpodobností nevyhneme. „Meziměsíční růst inflace je nejrychlejší v samostatné historii ČR a meziroční růst inflace je nejvyšší od července 1998, což samo o sobě velmi dobře ilustruje to, jakou inflační smršť nyní zažíváme,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

K rekordnímu meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v lednu dominantě přispívaly dva oddíly spotřebního koše. Z více jak poloviny k cenovému růstu přispěl oddíl bydlení, voda, energie a paliva a to především kvůli velmi prudkému růstu cen elektřiny a zemního plynu, což bylo umocněno ukončením dočasně nulové DPH. Výrazně však v lednu zdražily i potraviny. V rámci spotřebního koše však v lednu zdražovaly téměř všechny položky.

„Vzhledem k tomu, že se do cen ještě zdaleka nepromítly nákladové vlivy – zejména v případě energií – zůstane inflace vysoko minimálně po celou první polovinu roku. Už ta únorová bude dokonce dvouciferná. Pokles reálné kupní síly tak po dnes zveřejněném čísle nabírá konkrétní podoby,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

V meziročním srovnání do celkové inflace v lednu opět až na výjimky přispívaly všechny oddíly spotřebního koše. Klíčové byly položky v oddílu bydlení, voda, energie, paliva, kde dvouciferně rostly ceny elektřiny a zemního plynu a rovněž imputované nájemné. Dále k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl doprava a to především kvůli meziročně výrazně vyšším cenám pohonných hmot. Na začátku roku rovněž dále zdražovaly potraviny. Ceny zboží meziročně vzrostly o 10,5 % a ceny služeb o 8,8 %.

Lednová inflace je zároveň velmi důležitá i z pohledu nové makroekonomické prognózy ČNB, která počítala s meziročním růstem spotřebitelských cen o 9,4 %. „Vzhledem k tomu, že se inflace v lednu nacházela opět tzv. nad prognózou, tak nelze vyloučit, že ČNB v březnu přistoupí ještě ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů,“ říká Miroslav Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat