Měsíčně v Česku založí živnost přes 700 Ukrajinců, před válkou to bylo okolo 200

ukraine-g268fd7c24_1280

Zvýšený zájem o živnostenské podnikání ze strany Ukrajinců pokračuje také v roce 2023. Za první dva měsíce roku v České republice začalo podnikat 1 415 živnostníků ukrajinské národnosti. Zatímco v letech 2019 až 2021 zde založilo živnost průměrně 207 Ukrajinců měsíčně, v roce 2022 už byl měsíční průměr 710.

Zároveň v Česku zahájilo živnost 127 podnikatelů ruské národnosti, což je rovněž více než před  ruskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Nejvíce Ukrajinců u nás začalo podnikat od loňského srpna do listopadu, kdy každý měsíc zahájilo činnost více než tisíc živnostníků ukrajinské národnosti. V některých měsících šlo i o 18 % z celkového počtu nových živnostníků v Česku. Za letošní leden a únor už je měsíční průměr nižší, tedy 708, což je ale oproti rokům před válkou stále hodně,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Oproti období před rokem 2022 je stále vysoký také počet nových živnostníků ruské národnosti. Za první dva měsíce letošního roku zde začalo podnikat 127 Rusů. Průměr za měsíc se sice oproti loňským 73 mírně snížil, ale stále je vyšší než v letech 2019-2021, kdy zde začínalo podnikat v průměru 51 Rusů měsíčně.

Od vypuknutí války, resp. od března roku 2022 do letošního února začalo v rámci celé České republiky podnikat nejvíce lidí ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví (shodně po 15 % z celkového počtu). Na stavebnictví se zaměřilo také 38 % ze všech Ukrajinců, kteří zde zahájili živnost, dalších 17 % začalo podnikat ve zpracovatelském průmyslu.

Ukrajinci představovali téměř třetinu všech živnostníků, kteří začali v tomto období podnikat ve stavebnictví. Struktura ruských podnikatelů byla velmi odlišná, 23 % jich v daném období začalo s podnikáním v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti a 14 % pak v odvětví informačních a komunikačních činností. Jedná se převážně o informační technologie a s tím související poradenství.

V Praze začalo se živnostenským podnikáním nejvíce osob. Totéž platí i pro ukrajinské a ruské podnikatele. Liší se však to, v jaké míře se jejich činnost soustředila na hlavní město. V rámci všech nových živnostníků to bylo 21 % ze všech nových podnikatelů, u ukrajinských živnostníků to bylo 35 % a u ruských dokonce 69 % z jejich celkového počtu.

Druhým místem s nejčetnějším výskytem nových živnostníků byl Středočeský kraj. V rámci všech živnostníků, kteří začali podnikat v daném období, to bylo 13 %, u ukrajinských živnostníků 14 %, a u ruských pouhých 9 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat