Maloobchodní tržby: české domácnosti najely na úsporný režim

Zpracování objednávek v restauraci_Zdroj_Storyous

České domácnosti v loňském roce najely na úsporný režim, který byl z velké části vynucen extrémně vysokou inflací v citlivých položkách spotřebního koše. V maloobchodu to je velmi dobře vidět na poklesu prodejů potravin.

Maloobchodní tržby i v prosinci pokračovaly v poklesu. Oproti listopadu se snížily o 0,7 % a v meziročním srovnání o 7,3 %. Pokles maloobchodu jde ruku v ruce se slabou spotřebitelskou důvěrou a hlubokým poklesem reálných mezd českých domácností a nic na tom nezměnil ani samotný závěr loňského roku.

V meziměsíčním srovnání v prosinci poklesly tržby za potraviny (-1,4 %) i za nepotravinářské zboží (-1,0 %), zatímco tržby za pohonné hmoty mírně vzrostly (2,8 %). Velkou roli hraje cena, když se české domácnosti kvůli prudkému zdražování potravin snaží v tomto segmentu šetřit, což je ještě lépe vidět na meziročním srovnání a setrvalém poklesu reálných prodejů potravin v průběhu loňského roku. Naopak prodejcům pohonných hmot v prosinci nepochybně pomohlo postupné snižování cen na čerpacích stanicích.

V meziročním srovnání poklesly v prosinci tržby za potraviny o velmi výrazných 10,2 % a není se čemu divit, když ceny potravin v prosinci meziročně vzrostly o čtvrtinu. V prosinci výrazně poklesly i tržby za nepotravinářské zboží (-7,5 %), zatímco tržby za pohonné hmoty byly vyšší (5,6 %).

V souhrnu za celý rok 2022 maloobchodní tržby poklesly o 3,6 %, což se především ve druhé polovině loňského roku negativně promítalo do spotřeby domácností. A právě pokles spotřeby domácností byl hlavním důvodem toho, proč se česká ekonomika ve druhé polovině loňského roku propadla do technické hospodářské recese.

České domácnosti v loňském roce najely na úsporný režim, který byl z velké části vynucen extrémně vysokou inflací v citlivých položkách spotřebního koše. V maloobchodu to je velmi dobře vidět na poklesu prodejů potravin.

Trend negativního vývoje maloobchodu však byl již nastartován ve druhé polovině roku 2021 a v průběhu celého loňského roku docházelo v průměru k setrvalému poklesu maloobchodních tržeb. Ani začátek nového roku v maloobchodu zásadnější obrat k lepšímu nepřinese a utlumený spotřebitelský apetit se bude negativně promítat do spotřeby domácností. Reálné mzdy českých domácností jsou velmi silně zasaženy vysokou inflací, která se navíc koncentruje do citlivých položek jako energie a potraviny.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat