Maloobchod v prosinci mírně vzrostl, za celý rok 2023 ale rekordně propadnul

Konec minulého roku se na straně spotřeby domácností nesl ve znamení mírného oživení. Maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně lehce vzrostly o 0,2 %, zejména díky vyšším útratám za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží. Naopak tržby za potraviny poklesly o 0,4 %. V meziročním srovnání se pak maloobchod dostal podruhé v řadě do černých čísle s růstem o 1,6 %, navzdory pokračujícímu poklesu tržeb za prodej potravin. Ty klesají nepřetržitě již dvacátý měsíc v řadě a v porovnání s rokem 2019 zaostávají o významných 11 %.

Za celý rok 2023 propadly tržby v maloobchodě o rekordních 4,1 % a překonaly tak 3,8% pokles z předminulého roku. Spotřeba domácností byla extrémně utlumená především v důsledku vysoké inflace, respektive pokračujícího poklesu reálných mezd. Svou roli sehrál také negativní sentiment domácností, který v kombinaci s atraktivními úrokovými sazbami na spořících účtech vedl k odkládání spotřeby ve prospěch hromadění úspor. Agregátní míra úspor v minulém roce vzrostla na 19 % oproti dlouhodobému průměru okolo 12 %.

V letošním roce očekáváme postupné oživení spotřebitelné poptávky, která bude hlavním tahounem růstu české ekonomiky. Na jedné straně počítáme s obnoveným růstem reálných mezd díky návratu inflace do blízkosti 2% cíle, na druhé straně počítáme s postupným rozpouštěním nad-úspor domácností. Celkově je ale třeba počítat s tím, že oživení spotřebitelské poptávky bude relativně pozvolné a s významnějším růstovým impulsem počítáme spíše až ve druhé polovině letošního roku.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat