Loni se v Česku vytěžilo rekordně dříví, cena však nyní rychle roste

V roce 2020 se v Česku vytěžilo rekordní množství dřeva: 35,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry. Téměř veškeré vytěžené dříví, takřka 95 procent pocházelo z nahodilé těžby, do níž spadá i likvidace kůrovcových kalamit. Z bezmála 97 procent je vytěžené dřevo z jehličnanů, vyplývá z údajů ČSÚ.

Rekordní těžba dřeva loni stlačila jeho cenu rekordně nízko. Například cena palivového dříví právě z jehličnanů klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 korun za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 korun za kubík. V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 korun za kubík a letos v prvním letošním čtvrtletí na 451 korun za kubík. To ilustruje zatím jen opatrný zvrat trendu. Loni ceny dřeva pravděpodobně dosáhly svého dna.

Nyní ovšem hrozí naopak zdražování dřeva, a to i poměrně citelné. „Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit. V posledních měsících v Česku například raketově zdražují dřevěné palety. To je pro řadu firem problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Jedná se pro ně o další cenový tlak, který budou muset ve větší či menší míře přesunout na konečného zákazníka. Dřevo pro jejich výrobu letos zdražilo o desítky procent. Situaci komplikuje i to, že k dostání příliš nejsou ani hřebíky či jiný spojovací materiál,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například tvrdého dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru. Vytěžené je už také pomalu dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí, což tedy znamenalo v podstatě drancování českých lesů. Vývoz levné, nepracované kulatiny pokračuje stále, i když už v menší míře.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat