Lockdown nejspíš nebude. Služby pokračují v nastoupeném růstovém trendu

Služby „zachraňovaly“ český HDP už ve třetím čtvrtletí a podle analytiků tak nejspíš budou činit i v závěru letošního roku. Podle dnes zveřejněných výsledků vstoupily do posledního čtvrtletí letošního roku úspěšně. Navzdory dalšímu restartu pandemie se tentokrát nekoná lockdown a tak mohou pokračovat pozitivní trendy nastoupené už ve druhém čtvrtletí.

Reálně se tržby ve službách v říjnu zvýšily o 1,2 %, a to především díky pozitivnímu vývoji v oblasti dopravy a oblasti HORECA. Výkony dopravy už překonaly úroveň předcovidového roku 2019 (s výjimkou té letecké), HORECA se stále ještě ze šoku vzpamatovává. „Meziročně si díky absenci tvrdých restrikcí HORECA připisuje 89 %, ve srovnání s rokem 2019 je níž už jen o 18 %. Lépe jsou na tom restaurace, které zaostávají o 10 %, hůře jsou na tom hotely (-38 %), kterým stále chybí zejména ve velkých městech zahraniční klientela. Už půl roku v řadě vidíme i soustavné zlepšování situace v oblasti letecké dopravy, o něco déle i u cestovních kanceláří, nicméně k dřívějšímu normálu je čeká v důsledku mezinárodní turistiky ještě poměrně dlouhá cesta,“ shrnuje ekonom ČSOB Petr Dufek.

I nadále platí, že ne všechny typy služeb poznamenala pandemie negativně. Pro poštovní a kurýrní služby navázané na e-commerce se stala příležitostí pro masívní expanzi s tím, jak se změnilo chování spotřebitelů. A protože spotřebitelé zůstávají e-shopům věrní i po rozvolnění, pokračuje tato část služeb v dynamickém růstu. Dalším vítězem v sektoru služeb je oblast IT a telekomunikací, kterým svědčilo rozšíření flexibility ve firmách, především v podobě homeoffice, nebo třeba i vynucený přechod některých obchodníků na virtuální platformu.

„Říjnové maloobchodní tržby jsou pro výkon HDP ve čtvrtém čtvrtletí, který bude patrně opět tažen především spotřebou domácností (a dále také tvorbou zásob a vládními výdaji), pozitivní zprávou. Ukazují, že i navzdory citelnému zdražování, které vnímáme jako stěžejní riziko pro vývoj útrat domácností, si spotřebitelská poptávka udržuje tempo. Otázkou je, jak se v maloobchodu v závěru roku projeví vládní restriktivní opatření, která do říjnové statistiky ještě nezasáhla,“ říká analytik Raiffeisenbank Lukáš Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat