Lidé mají poslední dny na podání daňového přiznání. Pokuty budou vyšší, než je běžné 

partnership-526413_1280

Nejpozději v pondělí 3. května musí lidé v ČR odevzdat své daňová přiznání za rok 2020. Termín je kvůli pandemické situaci o měsíc posunut, nejde ovšem hned o několikaměsíční odsunutí jako loni. Kdo podává daňové přiznání nikoli v papírové podobě, ale elektronicky, ten má čas o měsíc déle – termín pro odevzdání mu vyprší až 1. června.

„Při nedodržení těchto termínů ovšem opozdilec zaplatí vyšší pokutu, než je běžné. Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou o uvedených termínů, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben. Takže třeba opozdilec, jenž odevzdá papírové přiznání v polovině května, zaplatí pokutu nikoli jen za necelé dva týdny, ale za celé období měsíce a půl,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Nejde o malé částky. Například živnostník, respektive OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, musí počítat s pokutou 2150 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal v pátek 14. května, tedy 11 dní po termínu. Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 21. května, pokuta už by činila 2500 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 21. května představuje dokonce 3750 korun.

Ještě více času mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením zpoždění z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat