Letní turistická sezona se blíží. Připlatíme si za dovolenou?

beach-gb410bfc79_1280

V některých tuzemských horských střediscích ještě leží na svazích sníh a lyžařskou sezonu zde plánují ukončit dokonce až na Velikonoce. Nicméně drtivá většina Čechů se již plně překlopila do jarního módu a už řeší i to, kam v létě na dovolenou. Tedy zda zůstanou v České republice nebo pojedou do zahraničí. Při jejich rozhodování budou významným kritériem rozhodování vedle mezinárodní situace i ceny. Co tedy čekat a s čím počítat? 

Velká část planety v šoku hledí na Ukrajinu, kterou krátce po skončení zimních olympijských her v Pekingu na konci února napadlo sousední Rusko. Vedle nevýslovného utrpení civilistů a astronomických materiálních škod ruská vojenská agrese rozkolísala světové trhy s ropou a dalšími komoditami.

Zlevnění hotelů a služeb?

Západní svět se nechce přímo zapojit do válečného konfliktu a na Rusko uvalil ekonomické a další sankce. Odstřihnutí Ruska od velké části jeho devizových rezerv deponovaných v zahraničí, vyhlášení embarga na mnoho položek zboží i odpojení většiny bank o systému SWIFT mělo v prvních dnech za následek hluboký propad kurzu rublu a reálné zchudnutí Rusů.

Kurz rublu se sice v posledních dnech vrací na předválečné hodnoty, ale děje se tak jen díky drastickým restrikcím ruské centrální banky či několika dekretům prezidenta Putina, mezi nimiž nechybí ten, který nařizuje zahraničním odběratelům platit Rusku za odebraný plyn v rublech.

V rámci sankcí většina západních zemí uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla a Rusové museli svůj cestovatelský apetit pořádně zchladit. Tento týden sice Rusko obnovilo letecké spojení (přerušené kvůli covidu) s 52 zeměmi, včetně Indie, Argentiny, Jihoafrické republiky, Číny a dalších „přátelských“ zemí.

Z evropských zemí na seznamu figurují pouze Bosna a Hercegovina, Srbsko a Turecko. Lákavé západní destinace však i nadále zůstávají ruským letadlům zapovězeny a Rusové se do nich dostanou minimálně s jedním přestupem.

A právě tuto rovinu je dobré brát na zřetel. Ze statistik je totiž patrné, že Rusové s oblibou hojně cestovali do Turecka, Egypta, Tunisu, ale i do Řecka, Itálie či dalších zemí.

Kvůli ekonomickým dopadům západních sankcí, ale i ztíženým možnostem přepravy kvůli uzavření vzdušného prostoru se letos mnoho Rusů nedostane do svých oblíbených destinací. Tato skutečnost může mít za následek zlevnění hotelů a služeb v dotčených letoviscích a to už je zajímavá zpráva i pro našince.

Co s uvolněnou kapacitou?

Situaci na východě Evropy proto nesledují jen světoví státníci, ale i hoteliéři v letních turistických střediscích. A ti již počítají poslední týdny do startu hlavní turistické sezony, která v jižnějších destinacích obvykle začíná v druhé polovině května. A zde právě tvořili turisté z Ruska nemalou část klientely a ta nyní s největší pravděpodobností bude chybět. Hoteliéři proto budou muset rychle řešit, co s takto uvolněnou kapacitou.

Lze předpokládat, že hoteliéři a touroperátoři v takových případech nejspíš nabídnou více volné kapacity jiným subjektům do jiných zemí, tedy i do České republiky. V takovém případě však lze očekávat, že budou tlačeni ke snížení cen a budou na to muset přistoupit. Výsledek tak bude pro české dovolenkáře potěšující, protože za dovolenou zaplatí méně. Vliv ale bude mít samozřejmě i aktuální kurz koruny.

U jiných zemí ale tato očekávání mohou být marná. Rusové do nich v minulosti sice také cestovali, ale v letošním roce lze kvůli větší proočkovanosti Evropanů očekávat jejich větší cestovatelský apetit a „přívětivější“ přístup příslušných zemí . Tato vyšší poptávka pak bude mít potenciál nahradit výpadek rusky mluvících turistů. Navíc v mnoha destinacích se uzavírají smlouvy na ubytovací kapacitu rok dopředu, takže ani situace na východě Evropy nemusí mít na cenovou hladinu vliv.

Vše ale nakonec může skončit úplně jinak. Ekonomika Evropy v důsledků dopadů války na Ukrajině dostává zabrat. Ceny paliv, plynu, elektřiny, ale i potravin raketově letí vzhůru. Lidem požírá peníze inflace a oni reálně chudnou. Stále více domácností bude mít problém uhradit svoje běžné výdaje.

V takových případech si asi budou muset nechat zajít sny o letní dovolené na pláži u jižních moří (mohou jim ji citelně prodražit například i palivové příplatky) a spíš vzít za vděk dovolenou u tuzemského rybníka v kempu.

I tento aspekt budou muset vzít cestovní kanceláře i provozovatelé turistických destinací v úvahu a podle toho přizpůsobit svoje ceny. Přestože po covidu domácnosti nahromadily nemalé úspory, je patrné, že lidé začínají více počítat a přemýšlet za co své peníze utratí. Nebo myslí na zadní vrátka. A pokud opravdu za něco dají hodně peněz, budou chtít za to i hodně muziky.


Autorem textu je publicista Jiří Štefek

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat