Kvůli vysokým nákladům plánují z Německa odejít další firmy

Podle studie Svazu německých podniků (BDI) stále roste počet firem, které přesouvají pracovní místa a výrobu do zahraničí, a mnoho dalších podniků zvažuje kvůli špatným vyhlídkám německé ekonomiky podobné kroky. Zatímco 16 % středně velkých podniků, které BDI oslovila, již zahájilo kroky k přemístění části svého byznysu jinam, dalších 30 % podle studie zvažuje, že je bude následovat. „Téměř dvě třetiny námi oslovených firem považují ceny energií a surovin za jeden z nejpalčivějších problémů,“ uvedl prezident BDI Siegfried Russwurm.

Ve svém pravidelném newsletteru The Capitals na to upozornil server Euractiv.  „Ceny elektřiny pro podniky musí spolehlivě a trvale klesnout na konkurenceschopnou úroveň, jinak (zelená) transformace podniků selže,“ dodal Russwurm s tím, že je „odpovědností politiků, aby podmínky pro podniky v Německu zlepšili“.

Podobné obavy se objevily poté, co USA zveřejnily svůj protiinflační zákon (IRA) ve výši 500 miliard dolarů, který nabízí štědré dotace pro zelený průmysl. V reakci na IRA a prudce rostoucí ceny energií se gigant v oblasti elektromobilů Tesla vzdal některých svých ambiciózních plánů na výstavbu své největší továrny na baterie poblíž Berlína a v únoru oznámil, že se zaměří zejména na americký trh.

Nedávno se také objevily obavy o německou ekonomiku a její konkurenceschopnost v celosvětovém měřítku, když Evropská komise minulý měsíc předpověděla, že země bude v roce 2023 patřit mezi nejpomaleji rostoucí ekonomiky eurozóny. Za důvody, které snižují atraktivitu země jako místa pro podnikání, se opakovaně označují vysoké náklady na energie a cena emisních povolenek.

„Již nyní pozorujeme, že investice do energeticky náročných odvětví v Německu výrazně poklesly,“ řekl v dubnu deníku Augsburger Allgemeine Clemens Fuest, prezident institutu Ifo, přední německé instituce pro hospodářský výzkum.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck zaujal v této věci aktivní postoj. Minulý měsíc navrhl soubor opatření ke snížení ceny elektřiny pro podniky, včetně dočasných dotací. V pondělí (5. června) Habeck oznámil, že německé podniky se budou moci přihlásit do programu „Carbon Contracts for Difference“, který bude vybraným žadatelům dotovat přechod na uhlíkově neutrální výrobní proces.

Podle BDI Německo potřebuje komplexnější reformy – průmysl by uvítal snížení byrokracie a cílené snížení daní.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat