Kurz koruny vyčkává na zasedání ČNB

Minulý týden přinesl řadu zajímavých makroekonomických událostí, včetně české a americké inflace, nebo zasedání Fedu a ECB. Dění na tuzemském finančním trhu bylo přesto z větší části ovlivněno očekáváními ohledně blížícího se zasedání ČNB (čtvrtek, 21.12.), kdy vycházely poslední rozhovory s členy bankovní rady.

Lze očekávat, že pro snížení stejně jako na posledním zasedání budou hlasovat viceguvernér Jan Frait a člen bankovní rady Tomáš Holub. Pozitivně ve prospěch snížení se pak začátkem minulého týdne vyjádřil i člen bankovní rady Jan Procházka, který v rozhovoru pro Reuters řekl, že „čekání do února by možná mohlo vyvolat dojem, že si nejsme jisti, že doručíme přibližně ta 3 procenta (inflace). Já jsem přesvědčen o tom, že je doručíme“.

Ochotu uvažovat o snížení pak vyjádřila i viceguvernérka Eva Zamrazilová („…nejistota ohledně lednového přecenění se výrazně nesnížila. Pro mě je tedy prosincové zasedání v tuto chvíli 50 na 50“).

Teoretické čtyři hlasy pro snížení sazeb tak vedly k příklonu ve směru našeho scénáře i analytiky, kdy dle průzkumu agentury Bloomberg snížení o 25bb na čtvrtečním zasedání očekává 17 z 23 respondentů. To pak ve výsledku dopadlo i na kurz koruny, která závěrem týdne oslabila k 24,50 EUR/CZK.

To je úroveň, na které očekáváme stabilizaci i na přelomu roku, byť čtvrteční rozhodnutí v jednom či druhém směru patrně povede ke krátkodobému zvýšení volatility a vychýlení od naší prognózy.

Vzhledem k současnému nastavení trhu by ale snížení sazeb nemělo přinést výraznější oslabení, kdy na finančním trhu je prosincový cut z velké části „zaceněn“. Prostor pro větší překvapení je tak otevřený spíše ve směru stability sazeb.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank  

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat