Krizová situace ve stavebnictví může zdražit nemovitosti

Stavební produkce v loňském roce klesla v Česku o 7,7 procenta. Špatné výsledky ohlásilo hlavně pozemní stavitelství, které se propadlo 10,1 procenta. Ve stavebnictví se snížil počet zaměstnanců o 1,4 procenta. Výrazné komplikace nastaly po odchodu zahraničních pracovníků. Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví se zvýšila o 3,5 procenta, přesto práce na stavbách Čechy moc neláká. „Výsledky ve stavebnictví jsou žalostné a povedou k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení v České republice. Bohužel se výrazně snížil počet zahájených i dokončených bytů, což bude vytvářet nedostatek na realitním trhu vedoucí k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V Loňském roce bylo v ČR vydáno pouze 85 987 stavebních povolení, což nestačí na zásadní změnu situace na realitním trhu. Počet zahájených bytů se meziročně snížil o 8,9 procenta na 35 253 bytů a počet dokončených bytů meziročně klesl o 5,4 procenta na 34 433 bytů. To v situaci chabé nabídky na realitním trhu povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. Tím se podle analytiků opět zhorší dostupnost bydlení.

„Omezení výstavby bytů bude v nadcházející době dalším tlakem na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, neboť dále omezí nabídku nemovitostí na českém trhu. Tato nabídka je přitom již nyní značně omezená, což je zásadním důvodem dramatického růstu cen nemovitostí v uplynulých letech. Od roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v ČR podle údajů Eurostatu druhým nejrychlejším tempem v EU, o více než 55 procent,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Letos se stavebnictví kvůli pokračující nepříznivé situaci a kvůli citelné setrvačnosti celého odvětví podle odhadů dále propadne, o zhruba pět procent. K růstu by se mohlo vrátit až v roce příštím, částečně ovšem jen kvůli citelně snížené srovnávací základně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat