Korunu může ke konci týdne rozhodit inflace

České měně i zbytku středoevropského regionu v závěru uplynulého týdne pomohlo snížení averze k riziku, kdy se ohledně mutace Omicron zatím nepotvrdily obavy, že by se jednalo o výrazněji nebezpečnější variantu COVID-19. Koruna oproti euru posílila lehce přes 1 %, forint o 1,2 % a zlotý o 1,9 %. Dnešní zveřejnění mzdové statistiky a maloobchodu nemělo na korunu dopad, ale obě čísla hovoří ve prospěch dalšího zvýšení sazeb. Mzdy rostly víceméně v souladu s trhem, ale výrazně více, než čekala prognóza ČNB. Tržby v maloobchodu překonaly odhady navzdory vzedmuté inflaci a klesající spotřebitelské důvěře.

Úterní várka dat z tuzemské ekonomiky bude podle nás již méně povzbudivá, ovšem slabší výkon průmyslu a zahraničního obchodu je v kurzu koruny již započítaný. Kurzotvorný by měl být spíše úplný závěr týdne, kdy nás čeká česká a o několik hodin později americká inflace. Především u tuzemského čísla je překvapení velmi pravděpodobné z důvodu přechodu řady domácností k dodavateli poslední instance za často mnohonásobně vyšší ceny a za souběžného odpuštění DPH na energie.

Tyto faktory stojí z hlediska jejich působení na inflaci proti sobě a je velmi nejisté, jak nakonec budou zachyceny statistickým úřadem. Ostatně nejistotu odráží vysoký tržní rozptyl odhadu inflace od 5,2 % do 6,4 %, přičemž náš odhad se pohybuje na horní hranici. Ať už energie „vyšlou“ inflaci jakýmkoliv směrem, záležet bude spíše na vývoji jádrové složky, která je o energie očištěna. Ta ale dorazí se zpožděním, a trh tak bude zprvu reagovat na celkové energiemi rozkolísané číslo a lze proto očekávat větší volatilitu koruny, kterou odpoledne dále přiživí zveřejnění inflace v USA.

Ta dle odhadů vzrostla z 6,2 % na 6,8 % a její jádrová složka z 4,6 % na 4,9 %, což by znamenalo další tlak na Fed. Naši vídeňští kolegové revidovali svůj výhled k silnějšímu dolaru vůči euru na pozadí posunu prvního „hiku“ Fedu do 3Q22 a oznámení snižování nákupu aktiv 15. prosince. Kromě očekávání utahování ultra uvolněné měnové politiky, americkou měnu aktuálně podporuje také masivní expanzivní fiskální politika, zatímco Omicron tu a tam vede k rozkolísání trhu.

Výhledově očekávaný silnější dolar jde ve směru slabší koruny. Vzhledem k očekávanému agresivnímu zvyšování českých sazeb je náš odhad kurzu koruny spíše konzervativní a výhled (na rok 2022) ponecháváme beze změny.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat