Koruna zůstává nadále v zajetí sázek na snižování sazeb

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

Minulý týden nedoručil výraznější impuls pro pohyb koruny jedním či druhým směrem, kdy zasedání Evropské centrální banky přineslo očekávané rozhodnutí bez výraznějšího náznaku ohledně začátku snižování sazeb. Absence hlasitějšího vymezení proti současným tržním sázkám ale dokazuje, že ECB nevylučuje možnost začátku snižování již v první polovině roku za předpokladu pokračujícího rychlého desinflačního trendu.

Současné tržní sázky na dubnový pokles považujeme za předčasné, na druhou stranu aktuální vývoj představuje i riziko vůči naší prognóze, která předpokládá snižování sazeb v eurozóně až od Q3’24. Z reálných ekonomických dat pak minulý týden dorazil silnější výsledek amerického HDP za čtvrtý kvartál roku 2023, který potvrdil odolnost americké ekonomiky s ohledem na velmi pozvolné zpomalování ekonomického výkonu ve Spojených státech.

Tento týden je na tuzemská i zahraniční ekonomická data bohatší, kdy z globálních vlivů mají potenciál korunu ovlivnit zejména 3 události.

(i) V průběhu zítřka začnou z eurozóny přicházet dílčí data o vývoji lednové inflace, kde případný rychlejší pokles může podpořit sázky na rychlejší snižování sazeb ze strany ECB.

(ii) Ve středu o nastavení sazeb rozhodne Fed, který sice nic nezmění na současných úrovních, případný náznak neochoty začít se snižováním na březnovém/květnovém zasedání by ale patrně podpořil dolar a vedl k oslabení více rizikově vnímaných měn, včetně koruny.

(iii) V pátek pak přijde tradiční měsíční report z amerického trhu práce, kde opět případný silnější výsledek představuje riziko pro korunu. Z domácího dění bude zajímavý úterní výsledek HDP za poslední kvartál roku 2023, na rozhodnutí bankovní rady ale patrně příliš nedopadne, a i reakce trhu tak bude spíše omezená.

Více naopak na trh mohou dopadat případné poslední komentáře členů bankovní rady před čtvrtečním zahájením mediální karantény. Výhledově na blížícím se zasedání (08. února) očekáváme snížení sazeb o 25bb, což je zhruba v souladu s očekáváním trhu. Důležitý proto bude i doprovodný komentář na tiskové konferenci ohledně dalších plánů na rychlost snižování sazeb.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat