Koruna (znovu) testuje dlouholeté rekordy

financial-4560047_1280

Minulý týden se z pohledu koruny opět vydařil, kdy vůči euru domácí měna zamířila pod hranici 23,50 EUR/CZK. Tam se naposledy nacházela začátkem března, ještě před vypuknutím nejistoty ohledně stavu globálního bankovního sektoru. Strach se ale z velké části povedlo zažehnat, což dokazuje i vývoj indexu VIX, který je na nejnižších hodnotách od začátku března.

Celkový ústup averze k riziku pak nahrává koruně, která spolu s maďarským forintem opět těží z kladného úrokového diferenciálu vůči eurozóně. V případě Česka je tento fakt podtržen ještě dále trvajícím závazkem ČNB intervenovat v případě větší volatility koruny. To ostatně centrální banka potvrdila ve svém vyjádření na posledním středečním zasedání spolu s očekávaným rozhodnutím o stabilitě sazeb.

I nadále je z rétoriky guvernéra Aleše Michla zároveň jasné, že silná koruna je pro něj jednou z hlavních priorit a zásadním kanálem k ovlivňování cenové hladiny. Současné úrovně nepovažuje za příliš silné, a naopak si dokáže představit, že by koruna byla ještě silnější. Tomu patrně bude bankovní rada dále přizpůsobovat svoji rétoriku, kdy žádný z členů nepřipouští brzké snižování sazeb, a naopak nadále je komunikována možnost jejich zvyšování. To ale vzhledem k historii hlasování a délce propisu skrze úrokový a úvěrový kanál do reálné ekonomiky nepovažujeme za pravděpodobné.

Tento týden dorazí z české ekonomiky větší množství dat – ve středu maloobchodní tržby a ve čtvrtek duo průmyslu a zahraničního obchodu. Jde ale o čísla, na které trh typicky příliš nereaguje a nelze tak očekávat znatelnější dopad na kurz koruny. Výraznější impuls může přijít spíše ze strany globálního dění, kdy v závěru týdne ve Spojených státech vyjde statistika z trhu práce.

Pokud by čísla opět výrazněji překonala očekávání, může trh plně zacenit květnový hike a posunout vzhůru i další očekávanou dráhu Fedu. V takovém případě by mohlo dojít k obnovení obav ohledně dopadů na bankovní trh a zvýšená nejistota by patrně vedla i k oslabení koruny. Vzhledem k pátečnímu uzavření amerického trhu se ale případné tržní pohyby projeví až začátkem příštího týdne.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat