Koruna vyhlíží výsledek HDP a zasedání ČNB

money-3536346_640

Z pohledu domácích dat byl uplynulý zkrácený týden skromnější a koruna tak opět spíše následovala globální vývoj. Za našimi hranicemi totiž vycházela série důležitých čísel, v čele s americkým a německým výsledkem HDP za třetí kvartál, ale i třeba říjnovou inflací v Německu. Ostře sledované bylo i čtvrteční zasedání ECB.

Zatímco americká ekonomika se vyvíjela ve třetím čtvrtletí víceméně v souladu s očekáváním, německý výsledek překvapil. Analytici očekávali mírný pokles, přesto německá ekonomika vykázala růst o 0,3 %. To nahrává i možnému lepšímu výsledku české ekonomiky (úterý), od kterého trh očekává pokles o 0,3 %.

My předpokládáme stagnaci, či velmi mírný růst. Na konci minulého týdne pak zasedala ECB, která v souladu s očekáváním zvýšila sazby o 75bb a zasedání vyznělo spíše více holubičím tónem. Sentiment ale rychle otočila páteční čísla ohledně inflace v Německu. Výsledek (10,4 % r/r) překonal očekávání trhu a spolu se stále silnou poptávkou domácností to znamená další tlak na ECB.

V Česku zbyl prostor na poslední komentáře členů ČNB. Z pohledu dalšího vývoje měnové politiky stál za pozornost zejména ten od viceguvernérky E. Zamrazilové. Aktuální výše sazeb je podle ní dostatečná, signál pro budoucí zvýšení by podle ní ale mohl přijít ze státního rozpočtu nebo trhu práce, za předpokladu, že by nedocházelo k jeho ochlazování.

Tento týden zasedá Fed a ČNB. V obou případech je víceméně rozhodnuto a spíše budou sledovány doplňující komentáře. Fed zvýší sazby o 75bb, ČNB zvyšovat nebude. Domácí centrální banka zveřejní novou prognózu, znovu lze očekávat i otázky novinářů na devizové intervence. Pravděpodobně se ale stejně jako na poslední tiskové konferenci obsáhlejší odpovědi nedočkají.

V naší prognóze předpokládáme jejich pokračování, což bude i nadále zabraňovat výraznějším výkyvům koruny. Pokud by ale zítřejší výsledek HDP překvapil ve směru dolů a výhled by naznačoval další zpomalování české ekonomiky, může trh znovu dostat ČNB více pod tlak. I proto nadále nevylučujeme možnost hiku na konci letošního roku, kdy by bankovní rada mohla dojít ke shodě o nižším, ale „signálním“ zvýšení sazeb.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat