Koruna vyčkává na výsledek inflace

money-g927173e74_1280

V minulém týdnu koruna těžila z pokračující nízké volatility na globálním finančním trhu, která nahrávala mj. i vývoji na akciových trzích, kdy jak americký index S&P 500 tak německý DAX se přiblížily na dosah k historickým maximům. Celkově tak z pozitivního dění těžily i více rizikově vnímané měny, včetně koruny, která otestovala úroveň 24,30 EUR/CZK.

Naopak výrazněji se na kurzu neprojevil revidovaný výsledek českého HDP za třetí kvartál, který ukázal silnější mezičtvrtletní pokles (-0,5 %) a podrobnější struktura zároveň odhalila pokračující pokles spotřeby, což by mohl být pro některé členy bankovní rady ČNB signál jdoucí ve směru rychlejšího snížení sazeb. Minimální reakce trhu je dána dvěma důvody, kdy finanční trh z velké části pokles sazeb na prosincovém zasedání očekává a zároveň jde o „stará data“, která bankovní rada nemusí zásadněji reflektovat.

Tento týden koruna odstartovala oslabením k hranici 24,40 EUR/CZK, kdy zveřejnění se v ranních hodinách dočkala dynamika mezd za Q3‘23. Zaznamenaný reálný pokles o 0,8 % se ale výrazněji neodchýlil od odhadu trhu (-0,7 %), ani od prognózy ČNB (-1,0 %) a nejde tak o významnější signál ohledně dalšího nastavení měnové politiky.

Během týdne dorazí i další reálná data z české ekonomiky, včetně maloobchodních tržeb (středa), průmyslu a zahraničního obchodu (čtvrtek) nebo podílu nezaměstnaných (pátek). Žádný z těchto údajů ale nemá potenciál významněji ovlivnit kurz koruny a na ten tak spíše v průběhu týdne mohou dopadat zveřejňovaná data z amerického trhu práce.

Výraznější volatilitu tak patrně přinese až v pondělí údaj o listopadové inflaci, která bude představovat poslední zásadní informaci před prosincovým zasedáním ČNB. Pro konec letošního roku i nadále očekáváme kurz koruny v oblasti okolo 24,50 EUR/CZK.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat