Koruna udržela pásmo i směr pod 25,2 EUR/CZK

money-g927173e74_1280

V minulém týdnu přišla klíčová data o tuzemské inflaci, jejíž meziroční zrychlení z 2 % v červnu na 2,2 % v červenci bylo následováno i zrychlením tempa růstu cen průmyslových výrobců. Index PPI překvapivě vzrostl na 0,6 % m/m (vs -0,3 % v červnu), čímž se v meziročním vyjádření dostal až na 1,7 %.

Překvapení trhu však vyvažoval fakt, že stále nedochází ke zlepšení poptávky ze strany hlavních exportních partnerů. Průzkum instituce ZEW totiž kromě zhoršení aktuálního hodnocení německé ekonomiky přinesl i překvapivý propad sentimentu z 41,8 až na nízkých 19,2 bodů (vs odhad 32 bodů). Měnový kurz byl však většinu týdne pod taktovkou dat z USA, kde oproti očekávání zpomalila výrobní inflace (2,2 % r/r vs odhad 2,3 %) včetně její jádrové složky, která se významně přiblížila k 2% cíli (2,4 % v červenci vs 3 % v červnu).

Mírného zlepšení pak dosáhla i spotřebitelská inflace (2,9 % r/r vs 3,0 % v červnu), ačkoli jádrová inflace zůstala nad 3 %. Výsledky tak nahrávají očekávanému zahájení uvolňování měnové politiky ze strany Fedu. Vzhledem k nedávným turbulencím spojeným se strachem o výkon americké ekonomiky se dokonce trh začal připravovat i na možnost snížení sazeb o 50bb, když pravděpodobnost tohoto razantního kroku téměř dorovnala dlouhodobě očekávané snížení o 25bb.

Spekulace však zažehnal nad-očekávání silný výkon amerického maloobchodu, který meziměsíčně porostl až o 1 % (vs 0,0 % v červnu). S tím i pravděpodobnost rychlejšího snížení US sazeb opět poklesla, ačkoli minimálně čtvrtprocentní snížení se zdá být již téměř jisté. Americký dolar tak v týdnu oslabil až na nejslabší úrovně od začátku roku, česká koruna se naopak držela poměrně stabilní a vůči euru posílila mírně pod 25,2 EUR/CZK.

Tento týden bude česká koruna zřejmě opět spíše v režii zahraničních dat, jelikož český ekonomický kalendář je prázdný. Vliv může mít zejména zítřejší index cen průmyslových výrobců v Německu, kde se očekává další zpomalení deflačního trendu, dále pak případné změny finálních hodnot červencové inflace v eurozóně.

Očekáváme však, že bude potvrzena meziměsíční stagnace, přičemž náš odhad bývá mezi analytiky Reuters dlouhodobě nejpřesnější. Zajímavý může být i čtvrtek, kdy vycházejí předstihové ukazatele PMI v Německu, v eurozóně i v USA. Ze Spojených států je ještě nutné upozornit na trhy ostře sledované mezinárodní ekonomické sympozium centrálních bankéřů v Jackson Hole, které probíhá v tomto týdnu od čtvrtka do soboty.

V pátek vystoupí také předseda Fedu Powell, jehož projev by mohl napovědět více ohledně měnově-politických kroků v tomto roce. Ohledně směnného kurzu v nadcházejícím týdnu očekáváme, že by se koruna měla držet poblíž současných hodnot.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat