Koruna těží z jestřábích vyjádření ČNB

money-gc374991fd_1280

Koruna minulý týden profitovala z nižší volatility na finančních trzích, především pak v porovnání s turbulentními prvními dny války na Ukrajině. Týden česká měna zakončila víceméně tam, kde ho započala, poblíž 24,62 vůči euru. Vliv ale neměly pouze globální faktory, ale i domácí vývoj, jak ostatně znázorňuje lepší výkon koruny v porovnání s měnami středoevropského regionu, zlotým a forintem. V kurzu koruny se od poloviny týdne odrážely přípravy investorů na nastávající zasedání ČNB.

Víceguvernér Marek Mora a člen bankovní rady Tomáš Holub se nechali slyšet, že by v boji proti inflaci pokračovali spíše skrze konvenční úrokový kanál nežli využíváním devizových rezerv. Ty prozatím ČNB nasadila ke stabilizaci kurzu koruny, nikoliv jako nástroj měnové politiky pro omezování průsaku dovážené inflace do domácí. Argumentovali tak, že s ohledem na další vzedmutí inflačních tlaků bude potřeba jít se sazbami výrazněji nad 5 %.

Tržní očekávání úrokových sazeb na sebe nenechala dlouho čekat a zamířila vzhůru. Na nastávajícím čtvrtečním zasedání investoři čekají „hike“ o 50bb a objevují se i sázky na 75bb. Na horizontu šesti měsíců pak počítají se sazbami těšně pod 6 %, přitom ještě před několika dny se počítalo jen s jemným laděním poblíž 5 %.

Na čtvrtečním zasedání také očekáváme „hike“ o 50bb. Shoda v otázce razance dalšího zvyšování sazeb ale může být mezi členy bankovní rady ČNB již o něco menší. Je jasné, že soustavně vyšší než predikovaná inflace v uplynulých měsících v kombinaci se zvyšujícími se inflačními očekáváními a vrcholem inflace teprve před námi, volá po vyšších úrokových sazbách. Koneckonců stabilita spotřebitelských cen je mandátem ČNB.

Současně je ale také třeba vnímat širší ekonomický kontext. Se zdražením komodit, výpadky některých výrobních vstupů a rizikem přerušení dodávek energetických komodit bude česká ekonomika letos v zimě patrně stagnovat a s rychlým oživením během příštího roku nepočítáme. Mezera výstupu se vydá do záporu a reálné mzdy poklesnou více, než jsme původně očekávali, což bude doléhat na domácí poptávku.

Je tak otázkou, jak moc je potřeba tlačit úrokové sazby vzhůru v situaci, kdy jsou již výrazněji nad svou rovnovážnou úrovní, nákladová inflace převálcuje poptávkovou a centrální banka navíc disponuje bohatými devizovými rezervami. Ve čtvrtek tak nebude zajímavé jen samotné rozhodnutí o sazbách, ale i následující tisková konference.

Guvernér Rusnok se patrně vyjádří k uvažování bankovní rady ohledně využití bohatých devizových rezerv k tlumení inflačních tlaků. Jak moc jestřábí dojem guvernér nakonec vzbudí, bude mít dopad na to, kam se koruna vydá. Prozatím se koruna pohybuje poblíž 24,64 EUR/CZK v souladu s naší aktualizovanou prognózou.

Kromě ČNB se o další „dávku“ volatility může postarat možné překvapení inflace v eurozóně a v samotném závěru týdne zpráva z amerického trhu práce. Pokud budou data silná – ukazující solidní růst mezd i nových pracovních míst, mohlo by dojít ke změně postoje u dosud spíše holubičích členů FOMC, kteří se zdráhají hlasovat ve prospěch 50bb.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.  

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat