Koruna stále na silných úrovních, forint a zlotý čekají na centrální bankéře

Koruna i nadále zůstává na poměrně silných úrovních vůči euru mezi 24,30-24,35 EUR/CZK. Stabilizovaly se i ceny vládních dluhopisů, kdy český desetiletý bond přináší zhruba 5% výnos. Před měsícem výnos přesahoval hranici 6 %, k razantnějšímu poklesu došlo mj. po zveřejnění české a americké říjnové inflace. I nadále zůstává česká výnosová křivka v inverzi, kdy dvouletý bond vynáší zhruba 5,8 %, před měsícem se výnos pohyboval těsně pod 6,5 %.

V rámci regionu bude zajímavé sledovat rozhodnutí maďarské centrální banky. Jakákoliv změna by ale představovala výrazné překvapení pro trh, kdy analytici jednomyslně očekávají stabilitu základní sazby na úrovni 13 %. Na této úrovni se základní sazba udrží podle předpokladů do druhého čtvrtletí příštího roku, kdy by mohla maďarská centrální banka sazby začít relativně rychlým tempem snižovat.

Pro doplnění dění v regionu, polská centrální banka má aktuálně hlavní sazbu nastavenou těsně pod ČNB, a to na 6,75 %. Na posledních dvou zasedáních sazby nezvyšovala, přesto možnost hiku zcela vyloučena není.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat