Koruna se po zasedání ČNB vrací zpět nad 25 EUR/CZK

Minulý týden se nesl ve znamení čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB, jejíž rozhodnutí o snížení úrokových sazeb poutalo pozornost finančních trhů celý týden. Potvrdila se naše prognóza, která počítala se snížením 2T repo sazby o 50bb, ačkoli většina trhu se dlouhodobě klonila k opatrnější variantě -25bb.

Většímu snížení nahrávala zejména nově příchozí fundamentální data z české ekonomiky včetně těch o vývoji cen. V posledních týdnech se navíc mnozí členové bankovní rady začali vyjadřovat ve smyslu, že zdroje nových inflačních tlaků se již neobjevují a že obě varianty (-50bb vs -25bb) jsou stejně pravděpodobné, což trh dříve nepředpokládal.

Právě tento vývoj tak mohl pomoci červnovému obratu v trendu koruny, která zvrátila část svých zisků z posledních měsíců. Její návrat směrem k psychologické hranici 25 EUR/CZK se ještě více zintenzivnil v posledních dvou červnových týdnech, kdy část trhu začala reflektovat zvýšení pravděpodobnosti razantnějšího kroku ČNB.

Stále však tato varianta nebyla v kurzu koruny zcela zaceněna, což potvrdilo čtvrteční zasedání, po kterém i v souvislosti se snížením úrokového diferenciálu proti eurozóně došlo k dalšímu skokovému oslabení kurzu až na 25,1 EUR/CZK. Polský zlotý naopak posílil, maďarský forint zůstal do konce týdne stabilní. Koruna se v pátek stabilizovala těsně nad úrovní 25 EUR/CZK, kde se obchoduje i nyní.

Tento týden přijdou z České republiky nová data z maloobchodu, kde by měl podle našeho odhadu pokračovat růst tržeb. Hůře na tom je nyní zpracovatelský průmysl, který dnes vykázal zhoršení indexu nákupních manažerů při rostoucích cenách vstupů.

Zejména u potravin, kde vstupní ceny rostou již pátý měsíc v řadě, jde o jedno z rizik i pro koncové spotřebitelské ceny. Vliv na korunu dnes dále může mít inflace v Německu, kde došlo k jejímu dalšímu zpomalení na 2,5 % (vs odhad 2,6 %).

Obdobný vývoj je očekáván i zítra v případě inflace v eurozóně, kde však růst zůstává poblíž horní hranice tolerančního pásma. Naopak u výrobních cen v eurozóně by měl pokračovat jejich pokles, ačkoli tempo poklesu bude nejspíše mírnější než v předchozím měsíci.

To nám dodává na optimismu ohledně dalších kroků ECB, kde předpokládáme pokračování cyklu snižování sazeb ve zbytku roku. To by v souvislosti s pozitivním vývojem české ekonomiky mělo hrát ve prospěch koruny, která očekáváme, že bude v dalších měsících opět posilovat.

Krátkodobě může mít vliv i výsledek parlamentních voleb ve Francii, po jejichž prvním kole zatím euro neoslabilo, když výsledek krajně pravicového Národního sdružení (RN) zřejmě nebude stačit k zisku absolutní většiny.

To zvyšuje pravděpodobnost utvoření pluralitnější vlády, která by mohla alespoň mírně brzdit politické plány RN předznamenávající další růst státního dluhu.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat