Koruna se po zasedání ČNB dostala pod 25 EUR/CZK

Minulý týden byl nabitý důležitými událostmi. Data o růstu HDP za 1Q‘24 v ČR, Německu a eurozóně a ani data o inflaci v Německu či v celé eurozóně s českou korunou nepohnula. Ta zůstala okolo hranice 25,10 EUR/CZK, což se nezměnilo ani po zasedání Fedu, který nechal sazby na stávající úrovni.

Následná tisková konference předsedy Powella vyzněla v holubičím tónu, když téměř vyloučil možnost dalšího zvýšení sazeb. Většina členů měnového výboru se domnívá, že již nyní je měnová politika dostatečně restriktivní. S prvním snížením sazeb se stále počítá v tomto roce, což podpořily i páteční výsledky z amerického trhu práce naznačující jeho možné ochlazování.

Nejdůležitější událostí minulého týdne z pohledu české koruny bylo ovšem zasedání bankovní rady ČNB. Ta potřetí v řadě snížila úrokové sazby o 50bb, což bylo očekáváno většinou analytické obce. Základní úroková sazba klesla na 5,25 %, když pro toto snížení hlasovalo všech 7 členů bankovní rady, a to navzdory tomu, že Jan Frait a Tomáš Holub na minulých zasedání preferovali razantnější snižování sazeb. Nicméně česká koruna se po zveřejnění rozhodnutí držela okolo 25,10 EUR/CZK, ale to se změnilo během následné tiskové konference guvernéra Aleše Michla v souvislosti se zmínkou o reálných úrokových sazbách.

Bankovní rada stále hodnotí rizika jako proinflační a především byla představena nová makroekonomická prognóza, podle které by česká ekonomika mohla vzrůst v letošním roce o 1,4 % (původně 0,6 %, náš odhad 1,5 %) a v příštím roce o 2,7 %. Průměrná inflace by v tomto roce měla dosáhnout výše 2,3 % (původně 2,6 %, náš odhad 2,3 %), v průběhu roku se ovšem může mírně zvýšit směrem k horní hranici tolerančního pásma díky rostoucím cenám pohonných hmot a zastavení trendu klesajících cen potravin.

Především ale analytický aparát ČNB revidoval prognózu 3M PRIBOR, z čehož lze usuzovat, že základní úroková sazba by na konci roku mohla činit 4 %, přičemž předchozí prognóza naznačovala základní sazbu dokonce pod 3 %. Zároveň guvernér uvedl k debatě o rovnovážné úrokové sazbě, že ji část bankovní rady vidí někde těsně nad 3 %, což by značilo snahu některých členů bankoví rady udržovat dlouhodobě kladné reálné úrokové sazby. Koruna okamžitě na tuto zprávu zareagovala a prolomila úroveň 25 EUR/CZK.

V tomto týdnu nabídka dat ze světové i české ekonomiky nemá výraznější potenciál ovlivnit českou korunu. Finanční trhy tak budou spíše vstřebávat dění z minulého týdne. Podstatným faktorem zůstává bezesporu geopolitický vývoj ve světě. Pokud nedojde k nějaké neočekávané události, očekáváme stabilizaci české koruny okolo současné úrovně 25 EUR/CZK.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat