Koruna se nenechává „rozhodit“, kurz zůstává stabilní

Česká měna se v posledních týdnech zdá být stabilizovaná v koridoru EUR/CZK 25,40 – 25,50 a držela se v něm i posledních sedm dní. Nerozhodil ji ani nad očekávání dobrý výsledek tuzemského indexu nákupních manažerů, ani naopak mírně horší statistika o průměrné mzdě. „Ani nejnovější signál z České národní banky – rozhovor viceguvernéra Marka Mory – nevyzněl jednoznačně jedním či druhým směrem a koruně tak nedal impulz k pohybu. Klid panoval i ve zbytku regionu, kde si podobným (ne)vývojem prošel polský zlotý i maďarský forint,“ konstatuje analytik Raiffeisenbank Vít Hradil a pokračuje:

Nejvýznamnější tuzemskou makroekonomickou událostí tohoto týdne bude jednoznačně čtvrteční údaj o květnové inflaci. Ta v dubnu trh poněkud zaskočila, když namísto očekáváných 2,7 dosáhla 3,1 % meziročně. I za květen počítáme s poměrně svižnou cenovou dynamikou, která podle nás zrychlí až na 3,3 %. Trh je v tomto smyslu umírněnější a vyhlíží zopakování dubnového výsledku.

Z pohledu ČNB je dnešní inflace již dobojovanou bitvou, a navíc její post-pandemické vzedmutí považuje – podobně jako ostatní západní centrální banky – za přechodné a nelze tak očekávat, že by mírná odchylka od předpokladů ihned zamíchala tržním pohledem na sazby a potažmo kurzem koruny. Případné větší překvapení by ovšem tento efekt mít mohlo.

Ostře sledovaná bude i květnová inflace ve Spojených státech, kde už se pohybuje nad 4 % meziročně. I zde Fed vytrvale odráží spekulace na nutnost dřívějšího zpřísnění měnové politiky odkazem na „přechodnost“ aktuálního zdražování a nejinak tomu zřejmě bude tentokrát.

V neposlední řadě nás čeká i pravidelné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta by měla pozitivně zhodnotit startující ekonomické oživení a očekáváme také komentář směrem k dalšímu rozložení objemů nákupů aktiv v pandemickém programu PEPP. Zde nelze vyloučit, že ECB přistoupí k mírnému tlumení, ovšem komunikovat tento případný krok bude s největší opatrností. Naopak zvyšování evropských sazeb ještě dlouho nebude na pořadu dne a nepřepokládáme tak, že by ve čtvrtek paní Lagardeové stálo vůbec za zmínku.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat