Koruna vůči zlotému rekordně posílila, nákupy v Polsku jsou teď extra výhodné

money-gcc80ed5b0_1280

Česká koruna zakončila minulý týden obchodování na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v celé novodobé historii. O uplynulém  víkendu si tedy Češi zejména poblíž hranic mohli dopřát u severních sousedů obzvláště levné nákupy. Nejde jen o potraviny, ale třeba i oděvy, nebo nábytek.

Kurs v pátek zakončil obchodování na úrovni 5,491 koruny za jeden zlotý. Dosud nejslabší úroveň vůči koruně vykazovala polská měna v druhé polovině září 2011, kdy se propadla až na kurs 5,499. Poprvé v historii lze tedy pořídit jeden zlotý za méně než 5,50 koruny.

Oslabování polské měny má podle analytiků několik příčin. Loni koncem roku proti ní začala intervenovat polská centrální banka. V podobném duchu, v jakém Česká národní banka během své intervence z let 2013 až 2017 znehodnocovala korunu. „Polská centrální banka začala intervenovat proto, aby zamezila výraznějšímu posílení zlotého, které by podle ní ohrožovalo křehké post-pandemické zotavování polské ekonomiky,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Polská centrální banka drží základní sazbu stále na výrazně níže než Česká národní banka. To pomáhá vysvětlit, proč zlotý ztrácí proti české koruně.  Další mírné posilování koruny vůči polské měně je tedy poměrně pravděpodobné.

 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat