Koruna posílila na desetileté maximum vůči euru

coin-2420840_1280

Koruna v pondělí odpoledne posílila na své desetileté maximum vůči euru. Silnější byla naposledy v říjnu 2012. Podle údajů agentury Bloombergu zpevnila až na kurs 24, 764 za euro.

„Důvody dnešního posílení koruny vůči euru na 10leté maximum je nutné hledat již v předvánočním zasedání bankovní rady ČNB, na kterém centrální bankéři výrazně zvýšily úrokové sazby a navíc avizovali další rychlé utahování měnové politiky v letošním 1. čtvrtletí. Těsně před koncem loňského roku koruna posílila pod hranici 25 CZK/EUR a bylo tak jen otázkou času než bude testováno maximum koruny z února 2020. K tomu nakonec došlo již hned v úvodu letošního roku. Dnes se navíc dařilo i dalším měnám středoevropského regionu, když vůči euru posiloval jak maďarský forint, tak i polský zlotý. V první polovině ledna lze očekávat další tlak na posilování koruny a případný útok české měny až na hladinu 24,50 CZK/EUR. Korunové zisky může navíc v příštím týdnu akcelerovat prosincová spotřebitelská inflace,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

Jak bylo řečeno, české měně pomáhá razantní zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky. „Dosud v žádném jiném kalendářním roce své historie od vzniku samostatné ČR v roce 1993 nezvedla ČNB základní sazbu tak razantně jako loni, kdy nárůst odpovídal 3,5 procentního bodu. Byl to současně nejvyšší nárůst mezi všemi světovými ekonomikami, které Mezinárodní měnový fond definuje jako hospodářsky vyspělé,“ komentuje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Trh předpokládá, že ČNB razantně zvýší základní sazbu i letos. Podle očekávání ČNB do letošního března zvedne základní úrok na 4,75 procenta, tedy o ještě jeden procentní bod nad stávající úroveň 3,75.

Nůžky mezi základním úrokem na koruně a na euru by se pak rozevřely do šíře 4,75 procentního bodu, což by bylo nejvíce od jara 1999, tedy prakticky za celou dobu existence eura. To zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů, kteří do ní přesouvají stále větší objem svých prostředků, což právě vede k jejím zpevnění na desetileté maximum.

Bezprostředním důvodem posílení koruny jsou ale dnešní příznivá čísla k podmínkám v tuzemském průmyslu, který se oklepává ze světové logistické krize. Tato čísla zapadají do vývoje v celém středoevropském regionu. Ze středoevropských měn – vedle koruny jde ještě o forint a zlotý – dnes nejvýrazněji posiluje maďarská měna, neboť v Maďarsku došlo loni na sklonku roku k nejvýraznějšímu zlepšení výrobních podmínek v průmyslu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat