Koruna oslabuje výrazněji nad hranici 26 CZK/EUR

Koruna vůči euru ve čtvrtek ráno oslabila výrazněji nad hranici 26 CZK/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty české měny od konce letošního ledna. Za aktuálním oslabováním koruny stojí primárně zhoršující se vývoj pandemie Covid19 v ČR a avizované zpřísňování vládních restriktivních opatření. „Podle dostupných informací vláda sice neuvažuje o přerušení výroby v průmyslových podnicích, ale v případě dalšího zhoršování epidemické situace nelze v březnu ani tuto možnost zcela vyloučit,“ konstatuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

S ohledem na současnou epidemickou situaci je podle něj nutné počítat s výraznějším poklesem domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí. Hospodářské oživení tuzemské ekonomiky se posouvá hlouběji do 2. čtvrtletí. Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by ČNB ve 2. čtvrtletí začala zvyšovat úrokové sazby a cyklus utahování měnové politiky tak nezačne dříve než ve 3. čtvrtletí. I to je však s otazníkem.

V nejbližších dnech a na začátku března se zvyšují šance, že se bude koruna pohybovat vůči euru na slabších hodnotách nad hranicí 26 CZK/EUR. Nejistota spojená s vývojem pandemie a intenzitou vládních opatření však může oslabení koruny akcelerovat až směrem k hladině 26,50 CZK/EUR.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat