Koruna na začátku týdne mírně oslabuje

coin-2420840_1280

Zatímco od konce předminulého týdne koruna posilovala, patrně i díky intervencím ČNB, koncem týdne minulého koruna začala opět oslabovat. To koresponduje i s vývojem v regionu, kdy od pátku podobným tempem oslabuje také polský zlotý, o něco rychleji ztrácí maďarský forint a obdobný je vývoj i na eurodolaru.

Negativně je vnímáno zejména odstavení plynovodu Nord Stream 1, kdy po zveřejnění informace přestaly klesat ceny plynu, a naopak skokově poskočily zpět do blízkosti historických maxim. Z pohledu ekonomických událostí byl český kalendář „poloprázdný“ a jak mírné zpřesnění vývoje HDP směrem vzhůru, tak výsledek PMI v souladu s očekáváními neměl na vývoj koruny zásadnější vliv. Ta i nadále zůstává ovlivňovaná především geopolitickým děním, kdy výraznějšímu oslabení ale zabraňuje ČNB skrze devizové intervence.

V tomto týdnu bude hlavní pozornost patřit zejména ECB, která ve čtvrtek bude rozhodovat o zvýšení sazeb. Samotné zvýšení je jisté. Otázku, kterou si trh klade, je, jestli přijde hike o 50bb nebo 75bb. Trh zaceňuje zvýšení o zhruba 67bb (tudíž asi 70% pravděpodobnost 75bb hiku), analytici se mírnou většinou také kloní k agresivnějšímu přístupu, který předpokládáme i my. Výraznější úlevu euru vůči dolaru to podle nás ale nepřinese.

Obecně je zužování úrokového diferenciálu vnímáno pozitivně, s výjimkou toho, kdy trh očekává, že centrální banka svou agresivitou jen prohloubí ekonomický útlum. To je situace, ve které se patrně nacházíme nyní. Z Česka tento týden dorazí data z průmyslu a zahraničního obchodu (úterý), informace ohledně nezaměstnanosti (čtvrtek) a tržeb v maloobchodu (pátek). Zajímavější může být vývoj devizových rezerv k srpnu spolu se zveřejněním objemu intervencí ČNB ke konci července (středa).

Právě v červenci ČNB patrně dále zrychlila své tempo a využila odhadově 8 mld. EUR ve snaze zabránit výraznějšímu oslabení koruny vůči euru. Příští týden bude pozorně sledovaná meziroční inflace za srpen. Ta podle nás ale zrychlila jen mírně ze 17,5 % na 17,7 %.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat