Koruna na přelomu roku mírně oslabila

coin-2420840_1280

Závěr roku 2023 nejvíce ovlivnilo zasedání ČNB, kdy v souladu s naší prognózou bankovní rada přistoupila ke snížení sazeb o 25bb a základní úroková sazba tak poklesla na 6,75 %. Rozhodnutí o snížení sazeb bylo většinově očekáváno a reakce na finančních trzích byla i díky tomu spíše umírněná, byť informace o jednomyslném rozhodnutí zaskočila investory a během tiskové konference koruna prohloubila ztráty.

Guvernér Michl rozhodnutí o snížení obhajoval relativně velkou mírou jistoty, že lednové přecenění nenabere obávané razance, v podobném duchu se pak nesl i zveřejněný zápis ze zasedání ČNB. Rok 2023 tak koruna zakončila mírně nad naší prognózou, na úrovních poblíž 24,70 EUR/CZK. Od začátku roku 2024 ale koruna tyto ztráty odmazává a dnes se opět pohybuje v oblasti okolo 24,50 EUR/CZK, kde očekáváme stabilizaci v první části letošního roku.

Z pohledu dalšího vývoje přinese tento týden několik zásadních údajů, kdy patrně nejdůležitější bude čtvrtek, během kterého vychází jak tuzemská, tak americká prosincová inflace. V Česku meziroční inflace skončí v blízkosti listopadových hodnot (+7,3 % r/r), kdy i mírně vyšší výsledek, se kterým počítá naše prognóza, nic nezmění na současném odhodlání bankovní rady postupně snižovat úrokové sazby. Zásadní totiž bude až lednový údaj (zveřejňovaný 15. února), který ovlivní trajektorii inflace v roce 2024 a patrně se dočká větší reakce ze strany aktérů na finančním trhu.

Guvernér Michl na posledním zasedání nevyloučil, že v případě rychlejšího ústupu inflace může bankovní rada snižovat sazby po větších krocích než o 25bb, což je i scénář, na který sázejí investoři. Aktuální úrovně FRA sazeb naznačují očekávaný pokles základní úrokové sazby do konce roku 2024 o zhruba 300bb, což je konzistentní např. se čtyřmi standardními cuty o 25bb společně se čtyřmi dvojnásobnými sníženími o 50bb.

V naší prognóze počítáme s pomalejším tempem, byť nevylučujeme možnost dvojnásobného snížení např. na březnovém zasedání, kdy bankovní rada již bude znát výsledek lednové inflace. Pomalejší trajektorie, než očekává trh, by tak měla pomáhat koruně, spolu se zahájením cyklu snižování sazeb u velkých centrálních bank a postupným oživením zahraničního obchodu.

Pro rok 2024 tak v případě koruny vidíme potenciál k mírnému posílení především v druhé polovině roku. Pro konec roku 2024 v našem základním scénáři předpokládáme úroveň 24,20 EUR/CZK.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat