Koruna je v očekávání, co přinese zasedání Evropské centrální banky

ecb-4148918_640

Minulý týden nabídl údaje, které měly potenciál zahýbat s kurzem české koruny. Z tuzemské ekonomiky to byl středeční výsledek cen výrobců, který zajisté pozorně sleduje i Česká národní banka jako jeden ze signálů možného budoucího vývoje spotřebitelské inflace. Lednový údaj cen v průmyslu potvrzuje, že cenové tlaky v české ekonomice jsou na ústupu a dávají bankovní radě prostor pro další snižování sazeb.

Ze světa to byl vývoj amerických osobních příjmů a výdajů, a především ve čtvrtek zveřejněný předběžný výsledek německé inflace následovaný pátečním údajem v celé eurozóně, kde inflace klesá rychleji, než se původně očekávalo.

V tomto týdnu bude z pohledu české koruny nejzásadnější událostí zcela bez pochyb čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.

To je jeden z argumentů, proč by Evropská centrální banka mohla již brzy přistoupit k zahájení cyklu uvolňování měnové politiky. Přes výše zmíněné žádná z těchto událostí výrazněji nezamávala českou korunou a ta se pohybovala v blízkosti úrovně 25,30 EUR/CZK.

V tomto týdnu bude z pohledu české koruny nejzásadnější událostí zcela bez pochyb čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. To sice s vysokou pravděpodobností nepřinese změnu v nastavení úrokových sazeb a zajímavější tak bude spíše následná tisková konference prezidentky Christine Lagarde včetně představení nové makroekonomické predikce.

Inflace se vyvíjí příznivěji, než jak předpovídala poslední prognóza ECB, tudíž se předpokládá, že aktualizovaná verze bude obsahovat revizi inflace směrem níže, ale zároveň také nižší růst ekonomiky eurozóny. Tlak na bankovní radu, aby začala se snižováním sazeb, se tak může ještě více stupňovat.

Očekáváme, že tento týden přinese vyšší volatilitu české koruny na finančních trzích, které by mohlo vyústit v její opětovné oslabení směrem k 25,50 EUR/CZK.

Nicméně se příliš neočekává, že by Christine Lagarde více přiblížila postup ECB v dalších měsících nebo dokonce uvedla, o kolik by se mohly snížit sazby do konce roku. Pravděpodobnějším scénářem je jestřábí postoj a jasné vymezení proti sázkám na brzké snižování sazeb, což by mohlo mít negativní dopad na českou korunu vzhledem k potenciálnímu zvyšujícímu se úrokovému diferenciálu. Další data, která mohou ovlivnit českou korunu, dorazí z amerického trhu práce.

V případě vyššího počtu nově vytvořených pracovních míst se znovu zvýší pravděpodobnost pozdějšího snižování sazeb ze strany americké centrální banky, které je aktuálně odhadováno až na červen. To by mělo pozitivní dopad na americký dolar, naopak rizikovější měny, mezi které investoři řadí i českou korunu, by měly tendenci oslabovat.

Očekáváme, že tento týden přinese vyšší volatilitu české koruny na finančních trzích, které by mohlo vyústit v její opětovné oslabení směrem k 25,50 EUR/CZK.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat