Každé sté pivo na světě pochází z Česka. Nejvíc se ho ale uvaří v Číně

beer-3444480_1280

Světová produkce piva se vloni v důsledku pandemie covidu snížila o 92 milionů hektolitrů. Celkem bylo na světě vyrobeno 1,82 miliardy hektolitrů piva, což byl nejhorší výsledek od roku 2008. „Největším výrobcem piva na světě byla v loňském roce společnost Anheuser-Busch InBev z Belgie, pod kterou patří značky Budweiser, Stella Artois či Beck’s. Dokonce můžeme říct, že každé čtvrté pivo pocházelo právě z této produkce. Na druhé příčce se umístila nizozemská společnost Heineken s podílem 12,2 procenta na světové produkci. Třetí v pořadí skončila společnost Carlsberg z Dánska,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Produkce piva se sleduje ve 172 zemích. Pouze ve 37 z nich se v loňském roce podařilo navýšit produkci oblíbeného nápoje. Česká republika mezi tyto země nepatřila; produkce se zde snížila z 21,61 na 20,12 milionu hektolitrů. Přesto je Česko 18. největším producentem piva na světě a 9. největším v Evropě.

Nejvíce piva opět uvařila Čína následovaná Spojenými státy a Brazílií. Pozici největšího evropského producenta piva obhájilo Německo. Za ním se umístilo Rusko a Polsko. Slovensko obsadilo 79. pozici na světě a skončilo za Rakouskem, které se umístilo na 33. místě.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat