Kam jdou miliardy z emisních povolenek? Mimo jiné na zateplování nebo výměnu kotlů

pollution-gd72234a74_1280

Cena emisní povolenky v systému EU ETS v pátek 28. ledna poprvé v historii překonala 90 eur, v posledním roce se více než zdvojnásobila. Společně s rostoucí cenou za povolenky se stále zvyšují i příjmy státního rozpočtu z jejich dražeb – v roce 2020 šlo bez mála o 19 mld Kč. Velká část české veřejnosti ovšem neví, co se s těmito příjmy děje ani jaké jsou možnosti využití těchto peněz.

Analytici Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth a Jan Svoboda proto zpracovali přehled, kam peníze ze zvyšujících se výnosů z emisních povolenek v ČR směřují a jaké jsou možnosti naložení s těmito penězi včetně možnosti vyplácení klimatické dividendy všem občanům ČR. Upozorňují také na problém účelného nakládání s těmito prostředky z aukčních výnosů.

“Výnos z aukcí povolenek může příští rok činit pro Česko 30 mld Kč. Jde o peníze, které by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření. V současnosti se ale velká část výnosů rozpouští v rozpočtu. Účelově jsou na tyto projekty určeny jen čtyři miliardy korun, další čtyři pak na podporu stávajících fotovoltaických elektráren a podíl peněz z povolenek směřující na transformaci české energetiky se tak paradoxně snižuje,” uvádí Tomáš Jungwirth.

V současnosti je z výnosů emisních povolenek financován program Nová zelená úsporám, z něhož čerpají domácnosti dotace například na zateplování, instalaci fotovoltaiky na střechách, zachytávání dešťové vody nebo výměnu kotlů. Do roku 2026 budou tyto projekty financovány z Národního plánu obnovy pěti miliardami korun ročně, následně opět z výnosů ETS dokonce jen čtyřmi miliardami. Poptávka domácností po těchto programech bude ale zcela jistě vyšší.

Nadto je potřeba investovat peníze i do modernizace teplárenství, zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí velkých i malých podniků, modernizace dopravy, soustav veřejného osvětlení nebo do komunitní energetiky. K tomu slouží Modernizační fond, který je plněný také výnosy z povolenek na unijní a národní úrovni, a který je se stovkami miliard korun investičních prostředků největším nástrojem pro financování opatření na snižování emisí v Česku.

I když se cena emisní povolenky podílí na zvyšování cen energie pro domácnosti a firmy jen z 10-20 %, mohly by to být právě výnosy z nich, které by pomohly domácnostem ohrožených energetickou chudobou formou přímých kompenzací. Jednou z variant je i klimatická dividenda.

“Klimatická dividenda je relativně nový koncept, jak vrátit domácnostem podíl zisku z emisních povolenek a kompenzovat tak jejich náklady v podobě vyšších plateb za energie. Od letošního roku klimatickou dividendu zavádějí v sousedním Rakousku, kde v závislosti na místě bydliště a dostupnosti veřejné dopravy dostane ročně každá dospělá osoba 100-200 eur. V Česku by podle našich odhadů mohla dividenda činit 1500 Kč na obyvatele ročně,” vysvětluje Jan Svoboda.

S návrhy klimatické dividendy přicházejí politické subjekty i v dalších zemích EU. V České republice je téma ale stále neprodiskutované.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat