Kam až může posilovat česká koruna?

money-g4bf095d5d_1280

Minulý týden začala koruna na hodnotě 24,70 EUR/CZK, kolem které se pohybovala většinu týdne, přičemž spíše měla tendenci mírně oslabovat. Ceny výrobců v České republice vykázaly očekávaný mírný růst, naopak v Německu pokračoval jejich pokles, což se ale na kurzu koruny výrazně neprojevilo.

Úterní zasedání Maďarské centrální banky skončilo dle očekávání rozhodnutím o snížení úrokových sazeb o 50bb, nicméně obavy ohledně inflačních rizik, ekonomických fundamentů i vývoje fiskální politiky zvýšily pravděpodobnost, že cyklus uvolňování měnové politiky v Maďarsku bude muset být pozastaven.

Koruna by mohla opět posílit, ale pokud nedojde k výrazným tržním výkyvům, spíše očekáváme pohyby v rozmezí 24,6-24,8 EUR/CZK.

Koruna reagovala mírným oslabením k úrovni 24,72 EUR/CZK, kde se s mírnými výkyvy držela až do pátečního poledne. Středeční zveřejnění zápisu z květnového zasedání Fedu poskytlo bližší vhled do debaty mezi americkými centrálními bankéři, mezi kterými převládá vyšší nejistota ohledně rychlosti dezinflačního procesu.

Nahrává tomu dosavadní slušná výkonnost amerického hospodářství v čele se silným trhem práce, což dokonce přimělo Fed diskutovat, zdali současná výše sazeb je dostatečně restriktivní. Sázky ohledně možného začátku snižování sazeb se tak pomalu začínají přesouvat ze září až na listopad.

Tento týden již nyní přinesl opětovné oslabení a stabilizaci koruny na průměrných hodnotách minulého týdne, k čemuž přispěla i horší data z Německa ohledně podmínek v podnikatelském prostředí našeho největšího exportního partnera.

Síla americké ekonomiky nicméně pozitivně dopadá na ochotu investorů hledat příležitosti v rizikovějších měnách, což potvrdila i páteční data, kdy vyšší než očekávané objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA způsobily obrat týdenního kurzu koruny. Spolu s ostatními menšími měnami ve středoevropském regionu koruna ihned po zveřejnění dat z USA výrazně posílila až na úroveň 24,60 EUR/CZK.

Tento týden již nyní přinesl opětovné oslabení a stabilizaci koruny na průměrných hodnotách minulého týdne, k čemuž přispěla i horší data z Německa ohledně podmínek v podnikatelském prostředí našeho největšího exportního partnera. Kromě spotřebitelského sentimentu v USA a v Německu nebo dat o nezaměstnanosti v eurozóně naši pozornost mezi ekonomickými událostmi týdne zaujmou především data o inflaci, a to nejprve ve středu v Německu a v pátek v eurozóně.

V obou případech očekáváme mírné zrychlení meziročního tempa růstu cen, ale nárůst by neměl být nijak zásadní, aby ohrozil očekávanou trajektorii snižování úrokových sazeb ze strany ECB již na příštím zasedání, a to i díky možnému zpomalení meziměsíčního růstu inflace v eurozóně. Koruna by tak mohla opět posílit, ale pokud nedojde k výrazným tržním výkyvům, spíše očekáváme pohyby v rozmezí 24,6-24,8 EUR/CZK.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat