Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu meziročně snížily o 13,4 procenta. Jednalo se již o dvanáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 18,6 procenta. Některé položky však prudce zvýšily ceny. Například ovoce zdražilo o 55,6 procenta a brambory o 19,5 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 7,2 procenta.

„Podle nově publikovaných údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie již pět měsíců v řadě. Podle Českého statistického úřadu klesají ceny v zemědělství již dvanáct měsíců v řadě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V dubnu došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o 1,4 procenta. Ceny potravinářských výrobků však klesly o 4,5 procenta. Podle údajů Eurostatu dokonce klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie pět měsíců za sebou.

Ceny stavebních prací v dubnu meziročně vzrostly o 2,0 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,5 procenta. Postupné snižování úrokových sazeb oživilo poptávku na realitním trhu. To by do budoucna mohlo podpořit i české stavebnictví, které je však brzděno příliš komplikovanými a zdlouhavými stavebními předpisy.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat