Jan Bureš: Delta varianta může ohrozit migraci do Německa a přiživit inflační tlaky

virus-5768628_1280

V posledních dnech jsme několikrát psali o tom, proč delta varianta COVID 19 sice Evropu na podzim nezasáhne tak výrazně jako jiné části severní polokoule, proč ovšem může ve hře déle udržet vysokou inflaci. Jedním z hlavních důvodů je asymetricky výraznější dopad delty na Asii a riziko opětovného přerušení již tak napjatých dodavatelských řetězců. To ale není zdaleka vše. Delta varianta také může ještě více zkomplikovat příchod zahraničních pracovníků do Evropy a vyostřit napjatou situaci na některých pracovních trzích – to se samozřejmě týká na prvním místě Česka a střední Evropy obecně…z velkých evropských zemích je to zejména potíž Německa.

Před pandemií COVID 19 do Německa přicházelo ročně 300 až 400 tisíc cizinců. Přesto míra nezaměstnanosti poklesla na jednu z nejnižších úrovní v celé Unii (pod 5%). V průběhu pandemie roční migrace poklesla zhruba o polovinu, což je při míře nezaměstnanosti lehce nad 5% pro některá odvětví velký problém. Zejména ta, kde tradičně pracovali cizinci. Rekordní počet podniků v průmyslu a také ve stavebnictví hlásí jako hlavní problém nedostatek pracovníků (28%). Kritická situace je především v rezidenční výstavbě, která je závislá na přílivu pracovníků ze zahraničí. A tak delta varianta pravděpodobně ještě na podzim “přitopí” pod kotlem přehřívajícího se pracovního trhu.

Vzhledem k rostoucí poptávce po nemovitostech živené politikou levných peněz i mocnými fiskálními impulsy je pravděpodobné, že realitní trh se bude potýkat dál s nedostatečnou výstavbou. Současně s tím se bude prohlubovat nedostatek pracovníků (ve stavebnictví) a ti si budou moci říct o výraznější růst mezd. To vše jsou důvody, proč delta může přispět k tomu, že se inflace v Německu může zabydlet déle než dnes řada hráčů na trhu odhaduje.


Autor je hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat