Jan Bureš: Americká povolební situace se odrazí i na české koruně

New York 2018, USA

Riziková aktiva v čele s akciemi trochu vystřízlivěla z amerického povolebního večírku a ze sázek na rychlý příchod vakcíny proti covid-19. Za prvé proto, že Donald Trump má zatím hodně daleko k tomu, aby kooperativně spolupracoval na předání moci demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi. Za druhé, paralýza systému při předávání moci má dopad na jednání o dalším rozpočtovém balíku pro USA.

Trumpova administrativa nemá v současné chvíli zájem na novém stimulačním balíku spolupracovat a hodila míč na stranu Kongresu. To trhy vnímají negativně vzhledem k tomu, že republikánský šéf Senátu McConnel byl na rozdíl od Bílého domu zastáncem úspornějšího rozpočtového balíku.

A za třetí, v USA rychle roste počet nově nakažení a dříve než vakcína mohou přijít nové uzavírky ekonomiky. Počty nových případů dosáhly v USA nového rekordu a úmrtí jsou nejvyšší od května tohoto roku. Nový tým epidemiologů Joea Bidena také v důsledku toho varuje před přílišnými sázkami na brzký příchod vakcíny a doporučuje pro nejbližší měsíce spíše posílit systém testování a trasování.

To vše vystavuje akciím v tuto chvíli stopku a pravděpodobně to dříve nebo později pocítíme i na české koruně. Její další rychlé zisky z dnešních úrovní považujeme za málo pravděpodobné a přes pokles nových případů v Česku se koruna pravděpodobně ještě vrátí do defenzivy.


Jan Bureš je hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat