Jak se mění cestování: Rakousko a Bavorsko zavádí lockdown

Jak se opět mění cestování do zahraničí a následné návraty do ČR v souvislosti s covidem? Cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC. Od pondělí 22. listopadu bude nově v oranžové kategorii Španělsko, do červené se přesouvají  Rumunsko, Kanárské ostrovy a Madeira. Andorra, Dánsko, Island, Lichtenštejnsko a Německo budou nově v tmavě červené kategorii.

Rakousko vstoupí do plošné uzávěry

Od 22. listopadu 2021 vstoupí Rakousko do plošného lockdownu, který bude platit minimálně 10 dní. Od pondělí se přestane uznávat doklad o existenci neutralizačních protilátek (prodělané onemocnění covid-a19) jako doklad nízkého epidemiologického rizika. Dále bude jako test akceptován pouze PCR test ne starší 72 hod., délka platnosti PCR testu se týká také pendlerů (za prací, rodinou, do školy, za životním partnerem), kteří však mohou nízké epidemiologické riziko prokázat i antigenním testem ne starším 24 hod. (ne však samotestem), od 22. 11. tak končí výjimka, kdy test pendlerů platil 7 dní.

Omezeny budou navíc pohostinství, kultura a pořádání akcí a také obchody s výjimkou těch pro denní potřebu, stejně tak volnočasové aktivity.

Podrobné informace o cestování do Rakouska jsou dostupné na webu velvyslanectví ve Vídni.

Zhoršující se situace v Německu

Vzhledem k současné zhoršující se situaci bude Německo zpřísňovat podmínky volného pohybu omezovat některé výjimky. Spolkové země přecházejí často na model 2G, kdy do určitých zařízení mohou lidé, jen pokud jsou očkováni nebo se uzdravili z nákazy koronavirem. Ještě tvrdší zpřísnění avizovalo Bavorsko, které chce od středy 24. 11. zavírat společenské podniky a výrazně omezovat počet účastníků na hromadných akcích. Dále budou pravděpodobně zrušeny vánoční trhy v celé spolkové zemi Bavorsko. V úterý má tato opatření schválit Spolkový sněm Bavorska.

V případě jednodenního lyžování v Německu nelze uplatňovat pravidlo malého příhraničního styku do 24 hodin, neboť toto pravidlo nedovoluje pobyt za účelem rekreace. Naopak letištní transit není považován za příjezd do Německa, a proto se nevyžaduje po cestujících test či příjezdový formulář.

Děti do 12 let při cestách z ČR musejí do pětidenní karantény, výjimkou je pouze návštěva příbuzných 1. a 2. stupně do 72 hodin. Podrobné informace jsou na webu velvyslanectví v Berlíně.

Změny v cestovatelském semaforu

Od pondělí 22. listopadu budou nově Andorra, Dánsko, Island, Lichtenštejnsko a Německo zařazeny v tmavě červené kategorii. Do červené kategorie se přesunou Rumunsko, Kanárské ostrovy a Madeira. Oranžová skupina států se nově rozroste o Španělsko. Kompletní informace k podmínkám návratu do ČR jsou pravidelně aktualizované na webu MZV nebo webu Dovolená2021.

 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat