Jak mohou trhy reagovat na americké volby

Začíná americký volební týden. Hlasování by formálně mělo skončit v úterý 3. listopadu, ale sčítání hlasů se může protáhnout. Větší pozornost se tak může soustředit na výsledky senátních voleb a na to, zda se demokratům nepodaří ovládnout celý Kongres.

„Pokud by “zmodral” Kongres a demokratický kandidát Joe Biden vyhrál také prezidentské klání, byl by to pro trhy pravděpodobně signál, že poměrně hladce může projít mega stimulační balík v řádu několika bilionů dolarů, po kterém opakovaně volá americký Fed. To by byla dobrá zpráva pro většinu rizikových aktiv včetně středoevropských měn a koruny. V takovém případě by šly pravděpodobně také vzhůru dlouhé výnosy, a naopak pod tlak by se mohl dostat americký dolar,“ odhaduje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Výsledek voleb však není rozhodně jistý. I přesto, že v prezidentském klání Joe Biden konzistentně vede o více než sedm procentních bodů, v klíčových státech je to “pouze” o tři procentní body, což je v řádu statistické chyby. Ta navíc může být letos i kvůli pandemii podle samotných agentur zodpovědných za průzkumy preferencí daleko vyšší.

To platí dvojnásob pro odhady voleb do Senátu, kde výsledek zůstává značně nejistý. A je to pravděpodobně právě Senát, kde se může pro trhy v tomto týdnu lámat chléb. Pro investory pravděpodobně bude příznivý “jednobarevný” výsledek, kdy Kongres i prezident jednoduše potáhnou za “jeden provaz”. Jakákoliv komplikovanější kombinace nebo protahování sčítání mohou akciím a rizikovým aktivům naopak na nějakou dobu znepříjemnit život. Zvlášť ve světle druhé vlny pandemie, která naplno startuje i v USA.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat