Jak daleko jsme od vrcholu inflace?

board-1193333_1280

Inflace nás v posledních dvou měsících překvapovala vesměs nižšími výsledky – v srpnu meziroční dynamika dokonce lehce poklesla ze 17,5 na 17,2 %. Do značné míry je to ovšem důsledek pozdějšího navyšování ceníků energetických společností, než jsme očekávali my i celý trh. I proto jsme jen v čase posouvali dosažení inflačního vrcholu směrem ke konci roku. Co teď ovšem udělá s inflací zavedení stropů na ceny plynu (3 Kč za KWh) a elektřiny (6 Kč za KWh) od listopadu tohoto roku?

Výsledek se odhaduje vzhledem k většímu počtu tarifů a typů zákazníků složitě. Zdá se však, že v srpnu většina společností nabízejících domácnostem plyn a elektřinu byla se svými základními tarify viditelně pod navrhovanými cenovými stropy. Navyšování základních tarifů by tedy mělo ještě inflaci ke konci roku posunout výše. Jen vrchol bude o něco níže, než jsme očekávali a pravděpodobně se nepřiblíží původně očekávaným 20 %.

Z pohledu centrální banky to však tak jako tak v tuto chvíli mnoho nemění. Holubičí většina v obměněné bankovní radě nevnímala jako ústřední problém energetickou inflaci, protože věří, že si s ní ekonomika sama poradí skrze ochlazení poptávky. Důležitější jsou pro ni proto poslední čísla z reálné ekonomiky (maloobchod, průmysl), která víceméně potvrzují narativ o hospodářském poklesu ve třetím kvartále. Pokles to může být menší, než ČNB očekávala, a provází ho také rychlejší růst mezd – tato pozitivní překvapení však zatím podle nás nejsou dostatečně velká na to, aby vedla obměněnou bankovní radu k zvyšování úrokových sazeb.

Může něco mentální nastavení holubic v ČNB ještě změnit? Možná nakonec rostoucí tlak na českou korunu, která se ve světle rychlého zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i v USA bude muset vypořádat s rychle se zužujícím úrokovým diferenciálem. Devizové rezervy centrální banky jsou stále vysoké, ovšem za poslední půl rok se výrazně ztenčily – odhadujeme, že ČNB do konce srpna použila na obranu koruny přes 25 miliard eur.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat