Investor Vladimír Brůna: Několik důvodů, proč nemít rád kryptoměny, i když lákají

Bitcoin

Kryptoměny odrážejí více než co jiného davové psychózy. Určitě zase přijde doba, kdy hráči automatů poletí nakupovat. Na krypto bych ale nesázel jako na hlavní pilíř investic, i když jen v 1. pololetí nakoupili investoři v Česku kryptoměny za téměř 3,5 miliardy korun.

Neříkám, že na kryptoměnách lidé nezbohatli. Znám dva bratry, co si před pár lety vybudovali ve staré industriální hale v Praze těžařskou dílnu na kryptoměny. Oficiálně. Větráky na super počítače musely být tak silné, že když pršelo, stahovalo to kapky kolmo.

A když jste přišli do místnosti s jističi a křižovatkami tlustých kabelů, stáli jste na tlusté gumové podlaze a div vám nevstávaly vlasy. Platili si nonstop výjezdovou skupinu elektrikářů. Rozjeli to a prodali. Co z toho vytěžili, pak oba dali každý do jiné své firmy. Jeden z nich vyrábí čističky vzduchu. Zkrátka šli do něčeho hmotného.


Autor textu Vladimír Brůna je stratég a investor.
Text je převzatý se souhlasem redakce ze serveru HlídacíPes.org


Jsou i méně veselé případy: Můj známý si začal hrát s kryptoměnami a banka mu obstavila všechny jeho firemní účty. Několik transakcí s kryptoměnou způsobilo, že jeho zdravý byznys téměř padnul proto, že se nedokázal dostat ke svým penězům.

Raiffeisenbank už delší dobu tvrdí, že považuje obchodování s bitcoinem a dalšími kryptoměnami za rizikové z hlediska opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Česká spořitelna zase neumožňuje zakládání účtů subjektům, které se věnují obchodování s digitálními měnami, jako jsou například kryptoměnové směnárny.

Kryptoměny jsou pro banky rizikové kvůli rostoucím nárokům v oblasti legislativy proti praní špinavých peněz. To je ale podle mě až vedlejší důvod. Co banky a regulátory trápí nejvíc, je to, že kryptoměny odčerpávají peníze z oficiálního sektoru, na který lze dohlížet.

Opravdu nejsem investor do kryptoměn. Jestli ale někdo zvažuje kryptoměny, tak má smysl je koupit v dobách, kdy klesne jejich hodnota, což je třeba v těchto dnech. Kryptoměna je odrazem nedůvěry ve finanční systém. Já také netleskám, ale pozemky v kombinaci s fyzickým zlatem a stříbrem jsou pro mě lepší způsob, jak chránit bohatství.

Pokud si někdo chce hrát s kryptoměnou, doporučuji pouze takové množství, které může bez bolesti odepsat. A když zdražují, prodat. Pak si může člověk zamnout ruce, že má něco navíc.

Kromě toho s kryptoměnami už to nebude taková svobodná jízda. „V celém světě se ozývá volání po regulaci kryptoměn. V Nizozemsku dokonce vysoký funkcionář navrhl bitcoin zcela zakázat, ale holandský ministr financí namítl, že dohled bude účinnější než zákazy,“ říká analytik Saxo Bank Anders Nysteen.

„Někteří lidé připisují pád kryptoměn Elonu Muskovi či nově vznikajícím regulacím. To jsou však jen zástupné důvody. Kdyby neexistovaly, kryptoměny by se stejně propadly. Pouze by se hledalo jiné vysvětlení,“ míní ekonom a investor Štěpán Křeček.

Podle něj se budou dál objevovat lokální cenová minima a v dlouhodobém pohledu by se kryptoměny měly opět vrátit k růstu.

On sám do kryptoměn investoval dvě procenta svého portfolia. „Vzhledem k bouřlivému růstu kryptoměn jsem je musel mnohokrát prodávat, aby jejich váha v portfoliu příliš nevzrostla. I tak se jejich váha zvýšila na dnešních zhruba pět procent portfolia,“ shrnuje osobní zkušenost. I on upozorňuje, že některé české banky se ke kryptoměnám staví odmítavě.

Rozumím nervozitě řady investorů. Hotovost je král, ale když je jí nahromaděno moc a neotáčí se, mizí. „Rostoucí inflace nebude pouze přechodná, ale déletrvající. Vyvolá trvalou poptávku investorů po dalším zajištění,“ míní stratég Saxo Bank Ole Hansen.

Ztracená cesta je půjčovat státu. „Investovat třeba do německých dluhopisů, které mají takřka nulový výnos, je v inflačním prostředí nebezpečné,“ dodává Saxo.

A u nás tolik oblíbené stavební spoření? Nikdy to nebyla investice, ale už to není ani spoření. Extrémní růst cen stavebních materiálů ze stavebka dělá vlastně nic. Za to, co si za šest let našetříte, neopravíte byt, ale koupíte tak akorát menší zahradní boudu z tenkých prkýnek sešitou většími „kancelářskými“ sponkami.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat