Investiční rating Ukrajiny a Ruska je už půl roku nejhorší na světě

Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území a uvalení evropských sankcí na Rusko snížila společnost Dun & Bradstreet hodnocení této země o jeden celý bod – z DB5d na DB6d – a tím z „vysokého rizika“ na „velmi vysoké riziko“ návratnosti investic.

V posledních šesti měsících byla na samotné Rusko uvalena řada sankcí v různých oblastech, které mají na zemi stále závažnější ekonomický dopad. Podle Dun & Bradstreet tak rating země zůstává v jednom z nejhorších pásem, protože ekonomický výhled země je stále velmi nejistý.

Řada subjektů po celém světě odmítá obchodovat s místními společnostmi. Jedná se o nejhorší hodnocení Ruska za posledních deset let. Země jako Nigérie, Bělorusko, Libanon, Nikaragua, Myanmar a Irák jsou hodnoceny ve stejném pásmu.

Pouze pět zemí na světě má nyní nejhorší investiční klima, které společnost Dun & Bradstreet definuje jako nejvyšší riziko návratnosti investic DB7. Po invazi na konci února letošního roku se Ukrajina připojila k Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Jemenu. Do té doby se dlouho pohyboval v pásmu DB6 o jeden stupeň výše.

Společnost Dun & Bradstreet již dříve uvedla, že Ukrajina je připravena stát se jedním z nejdůležitějších center globálních technologických lídrů. V zemi sídlila řada nadnárodních společností různých velikostí. Válka však měla ničivý dopad na podnikání ve všech odvětvích. Investice na Ukrajině jsou proto dnes spojeny s nejvyššími politickými, makroekonomickými, obchodními a vnějšími riziky.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat