Investiční desatero. Nepočítejte s penězi, které ještě necinkly na účtu

feedback-1977987_1280

Lidé mě často oslovují s tím, jak mají investovat, či mně posílají konkrétní možnosti a ptají se, co si o tom myslím. Češi se začali mnohem více zajímat o to, kdo jim co slibuje. Většina přestává slepě věřit finančním poradcům, kteří prodají i svoji mámu, hlavně, že z toho kápne vysoká provize, píše investor Vladimír Brůna ve svém textu pro HlídacíPes.org (přebíráme jej se souhlasem redakce).

I tak si ale mnozí pletou spoření, investování a spekulace. Střadatel šetří, a je rád, když se mu vyrovná inflace. Investor už hraje na více frontách, počítá s riziky, i mnohem většími výnosy.

Investování ale rozhodně neznamená, že máte peníze na spořicím účtu a termínovaných vkladech v bankách, vyberete je a pak je vrhnete do kryptoměn, nakoupíte hroudu zlata nebo je strčíte do akcií či startup společností, o kterých vůbec nic nevíte.

Zdá se, že poměrně snadné je uložit peníze do nemovitosti. Není. U nemovitostí člověka mohou snadno ošálit vlastní emoce. Zamilování se do místa a objektu.

Oslovil mě mladý umělec, který se zamiloval do mlýna na Hané. Chtěl ho předělat na byty a galerii. Neměl ponětí o technickém stavu mlýna. Neznal prodejní ceny bytů. Nevěděl, zda mu to vůbec stavební úřad zkolauduje.

Prostě jen miloval ten mlýn. Odrazoval jsem ho od podpisu rezervační smlouvy. Dva zájemci vyhnali kupní cenu z 13,5 milionu korun na 15,5 milionu. Já bych za mlýn nedal ani deset.

Naštěstí rezervační smlouvu nepodepsal, protože „měl“ na obzoru jen osm milionů. Z prodeje svého pozemku. Jenže ty nakonec na jeho účtu „necinkly“, protože z prodeje sešlo.

To v jiném případě nedaleko Karlštejna zdědil starý mlýn muž, jenž byl pořád v dluzích. Tak šel zdevastovaný objekt do exekuční dražby. Stojí na kouzelném místě. V exekuci ho tak koupili mladí manželé. Jenže to bylo moc velké sousto, a tak šel mlýn brzy znovu do dražby. Manželé se rozvedli.

Koupil ho jiný mladý pár plný vizí a smělých plánů. „Investovali“ do nové střechy. Investice? Ale kdeže… pouhé bláznovství. Půjčili si na to dva miliony od místního „zastavárníka“. Mlýn brzy poté věřiteli spadl do klína a nedávno ho prodal za sedm milionu. Pár se rozešel.

Ruina mlýna je zkrátka pouze pro někoho, kdo má opravdu hodně peněz navíc. Jen oprava bude stát odhadem patnáct milionů. Nestačí, aby to byla „srdeční záležitost“, kde budu chovat králíky a žít na polosamotě. A už vůbec do něčeho takového nejdu na dluh.

Takže – na co si dát pozor?

  • Bez peněz na trh nelez

Investujte jen vlastní peníze. Peníze, které můžete postrádat. Nikdy si na investice nepůjčujte. Můj známý takto investoval do nové kryptoměny s tím, že to je druhý bitcoin. Půjčil si na to v rodině od prarodičů a od bratra své přítelkyně. Prodělal nejen své peníze, ale samozřejmě i ty půjčené. Investujte vždy jen tolik, kolik můžete prodělat, mějte rezervy, pokud by se investici nedařilo, ať nemusíte pod tlakem prodávat.

  • Prodej v časovém tlaku = oči pro pláč

V investicích často platí to, že zisk jednoho je ztráta druhého. Takový je život. Ten, kdo v tlaku kupuje, nebo ten, kdo v tlaku prodává, tak většinou tahá za slabší konec. Viděl jsem desítky lidí, kteří měli za to, že když ten byt nekoupí, jejich svět se zhroutí. A pak jsem taky potkal pár jedinců, jejichž svět se zhroutil. Neměli čas na to, aby prodali dobře, a proto prodávali pod cenu ne nejvyšší nabídce, ale tomu, kdo zaplatí nejrychleji.

  • Investice jsou očkováním proti marnotratnosti

Štěpán Pírko mi jednou říkal: pokud investujete každý měsíc stejnou částku po dlouhé období, můžete investovat i do něčeho, čemu se nedaří a váš výsledek bude lepší než u toho, kdo investujte jen občas. Investování je prevence proti utrácení.

Můj známý takhle pořád čekal na vhodný nákup zlata před pěti lety. Čekal na lepší kupní cenu tak dlouho, až nakonec nekoupil nic. Pokud by rozložil nákupy do tří let, tak by teď byl v plusu.

  • Průměrujte cenu

Pokud investujete průběžně, vyhnete se okamžikům, kdy koupíte investici zbytečně na vrcholu. Rozložit investici do delšího období toto riziko maže. Většina investorů průměruje cenu nákupu, málokdo se ale zajímá o to, že se dá průměrovat cena i při prodeji.


Brůnovo investiční desatero

– Emoce do investic nepatří

– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat. (Například hypotéka by z investičního pohledu měla být jen na část pořizovací ceny například pozemku, komerčního areálu či bytu, a jen pokud je krytá rezervami a stojí méně, než činí inflace.)

– Neinvestujte v tlaku

– Investujte pravidelně a průměrujte tak cenu

– Dodržujte investiční horizont

– Rozkládejte investice na více hromádek

– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize

– Rozumějte tomu, do čeho investujete

– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh

– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat